Partnerzy serwisu:

Smętowo: Prokuratura postawiła zarzuty maszyniście pociągu towarowego [aktualizacja]

PAP/jm, Rynek Kolejowy 04.09.2017 162

Smętowo: Prokuratura postawiła zarzuty maszyniście pociągu towarowego [aktualizacja]
Fot. PKP PLK
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła maszyniście pociągu towarowego, który w środę wieczorem zderzył się z TLK Pogoria zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.
Do wykolejenia TLK Pogoria należącego do PKP Intercity po zderzeniu z pociągiem STK doszło w środę, 30 sierpnia. Wczoraj na miejscu wypadku był minister Andrzej Adamczyk, który podkreślił, że w Smętowie Granicznym, oprócz procedur i służb kolejowych, zadziałała olbrzymia wola pomocy poszkodowanym ze strony samorządów.

Tego samego dnia w telewizji internetowej wpolsce.pl Adamczyk podał pierwsze, jak podkreślił "nieoficjalne" ustalenia w sprawie przyczyn wypadku. – Wiem, że pociąg PKP Intercity poruszał się po torze, na którym było zielone światło, semafory były otwarte. Doszło na tej stacji do zderzenia z pociągiem towarowym, który wyjeżdżał z podporządkowanego toru. Nieoficjalnie także wiem o kwalifikacji tego wypadku. Przyczyną tego wypadku był pociąg towarowy, ale to jest nieoficjalna wiadomość. Nie chcę wyprzedzać Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. To jest domena tej komisji, zaczekajmy, aż ostatecznie potwierdzi się, jaka była przyczyna tego wypadku – powiedział Andrzej Adamczyk.

W piątek, 1 września Polska Agencja Prasowa poinformowała o wydaniu przez prokuratorów postanowienia dotyczącego przedstawienia maszyniście zarzutu nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Informację agencji przekazała p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Dodała, że czynności z udziałem maszynisty zaplanowano na piątek.

Aktualizacja [4 września]

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła w piątek zarzuty 62-letniemu maszyniście pociągu towarowego zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym - informuje Polska Agencja Prasowa. Chodzi o popełnienie czynu z art. 173 § 2 k.k. , który zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsk Grażyna Wawryniuk poinformowała PAP, że zarzut został postawiony "w oparciu o zebrany do chwili obecnej materiał dowodowy". "Mamy dwóch bezpośrednich, istotnych świadków tego zdarzenia" – podkreśliła. "W ocenie prokuratury podejrzany nie zachował należytej uwagi oraz ostrożności, skutkiem czego nie zatrzymał pociągu stosownie do wskazania semafora dla jego toru jazdy: semafor ten wskazywał sygnał M<<stój>>. Konsekwencją było zderzenie na rozjeździe kolejowym z jadącym równoległym torem pociągiem osobowym" – powiedziała PAP Wawryniuk. Poinformowała też, że 62-letni mężczyzna "złożył szerokie wyjaśnienia, w których odniósł się do treści postawionego mu zarzutu".

Wyjaśniła, że o treści wyjaśnień na tym etapie śledztwa prokuratura nie będzie informować. "Okoliczności, które podejrzany przedstawił w toku złożonych wyjaśnień będą weryfikowane w toku dalszych czynności procesowych" – powiedziała. Poinformowała też, że prokuratura zastosowała wobec mężczyzny dozór policyjny, poręczenie majątkowe w wysokości 2,5 tys. zł oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia pojazdów szynowych


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony