Partnerzy serwisu:

Tłumy zwiedzały bazę lotnictwa. Czy kolej nie zawiodła?

Michał Szymajda 23.08.2016 30

Tłumy zwiedzały bazę lotnictwa. Czy kolej nie zawiodła?
EN57 na bocznych torach w ElbląguFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Dzień otwarty lotniska w Królewie przyciągnął tłumy chętnych. Dotarcie na imprezę stanowiło jednak problem – drogi wokół Malborka zakorkowały się, a kolej nie podstawiła dodatkowych pociągów.
Impreza pod nazwą „Dzień otwarty lotniska w Królewie” odbyła się 20 sierpnia na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Podczas niej można było oglądać m.in. akrobacje lotnicze wykonywane na myśliwcach F-16 i Mig-29. Już to wystarczyło by przyciągnąć na lotnisko tysiące ludzi. I by zakorkowały się wszystkie drogi w okolicy Malborka. Alternatywą dla dojazdów własnym autem może być pociąg, ale wydaje się, że kolej nie wykorzystała swojego potencjału.

Jak opisuje w długim mailu czytelnik "Rynku Kolejowym", w przyszłym roku, jeśli pokazy się odbędą, podróżni raczej nie zdecydują się na ofertę kolei. – Jak to się stało że nie byliście Państwo całkowicie przygotowani do imprezy masowej w Królewie Malborskim, która przyciągnęła tysiące osób – pyta w otwartym mailu do Przewozów Regionalnych pan Oliver (nazwisko do wiadomości redakcji). – Co więcej nawet nie wzmocnili Państwo istniejących bardzo ubogich kursów. Kurs z Malborka 06.56 10.12 12.02 to bardzo żałosna oferta. Taka oferta powoduje wygasanie ruchu regionalnego nie mówiąc już o obsłudze imprezy masowej – dodaje.

PKP Intercity dało radę

Mimo tego, że lotnisko znajduje się bardzo blisko linii kolejowej 204, przy okazji imprezy nie wzmocniono składów i na trasę kierowano po jednej jednostce elektrycznej. To, zdaniem czytelnika, spowodowało iż w pociągach nie zmieściło się kilkuset pasażerów z Malborka oraz Elbląga.  Pasażerowie, którzy nie zmieścili się w pociągach, powodowali zagrożenie na torach, bowiem bardzo często decydowali się na przejście 5-kilometrowego odcinka z Malborka do Królewa po torowisku lub obok niego. Podobnie wyglądały popołudniowe i wieczorne powroty z lotniska. Co ciekawe – PKP Intercity, widząc co się dzieje, w trybie pilnym zdobyło pozwolenie na zatrzymanie składów w Królewie, za co zdecydowanie trzeba pochwalić przewoźnika.

– Informacje o planowanej imprezie masowej na lotnisku wojskowym pojawiły się pół roku wcześniej. Rejestracje samochodów były ze Słupska, Torunia, Bydgoszczy, Trójmiasta itd. Proszę więc nie tłumaczyć się tym, iż Państwo w Gdyni nic nie wiedzieli – kończy mail czytelnik.

PR: samorządy nas nie informowały i nie chciały dodatkowych pociągów

O komentarz do sytuacji poprosiliśmy Przewozy Regionalne. Biuro prasowe przewoźnika wyjaśnia, że Przewozy Regionalne uruchamiają pociągi zamówione przez organizatorów kolejowych przewozów pasażerskich. W zależności od zasięgu i relacji przejazdu organizatorami mogą być m.in.: samorządy wojewódzkie, powiaty, związki powiatowe i gminno-powiatowe oraz miasta i gminy.

– Jako największy polski przewoźnik mamy też możliwość uruchomienia pociągów na indywidualne zamówienia w dowolnych relacjach, uwzględniając nasze zasoby i możliwości wykorzystania infrastruktury kolejowej – pisze Michał Stilger z biura rzecznika PR. – W przypadku imprezy Open Air Day 2016 nie otrzymaliśmy żadnego zamówienia organizatorów, którymi – poza 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskimi – byli także Starostwo Powiatowe w Malborku oraz prezydent i wójtowie poszczególnych jednostek samorządowych. Zamówienia nie złożyły także inne podmioty zaangażowane w organizację tego wydarzenia. Nie otrzymaliśmy także danych o prognozowanej liczbie uczestników, co z kolei uniemożliwiło nam wdrożenie doraźnych rozwiązań – dodaje.

Przewozy Regionalne wyciągną konsekwencje

Rzecznik przewoźnika dodaje jednak, że, jeśli impreza odbędzie się ponownie w roku przyszłym, operator wyciągnie konsekwencje z tegorocznych doświadczeń.

– Mając na uwadze wygodę mieszkańców regionu podróżujących na Open Air Day, Oddział Pomorski naszej spółki wystąpi do organizatorów z prośbą o to, aby w przyszłości informowali nas z odpowiednim wyprzedzeniem o skali wydarzenia. Pozwoli to wspólnie wypracować optymalny model obsługi transportowej tej imprezy – napisał do redakcji Michał Stilger.

W sobotę 20 sierpnia na linii kolejowej 204 pojawiło się, zgodnie z rozkładem na ten dzień, 12 par pociągów regio.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony