Partnerzy serwisu:

Orkan Dudley demoluje rozkład jazdy pociągów [aktualizacja]

Michał Szymajda 17.02.2022 7,7k

Orkan Dudley demoluje rozkład jazdy pociągów [aktualizacja]
Fot. M. Szymajda
W całym kraju występują utrudnienia w ruchu pociągów. Wszystko przez orkan Dudley, który przyniósł do Polski huraganowy wiatr.
Komunikat PKP PLK z godziny 11:20

Linie kolejowe w Polsce są przejezdne, z wyjątkiem Chojna - Gryfino (linia Szczecin – Kostrzyn), na którym usuwane są konary drzew które opadły na tory. Obowiązują zmiany w komunikacji: przewoźnik Polregio wprowadził zastępczą komunikację autobusową między Chojną a Gryfinem. Część pociągów IC została skierowana zmienioną trasą przez Krzyż, Stargard. Między Słupskiem a Koszalinem służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usuwają konary drzew, które opadły na tory i sieć trakcyjną. Służby deklarują, że wznowienie ruchu na jednej i na drugie linii będzie możliwe po południu.

Od rana zespoły techniczne PLK usunęły konary drzew i udrożniły już linie między Piłą a Stargardem oraz Zieloną Górą a Nowogrodem.

Do utrzymania sprawności sieci wykonywany jest bieżący przegląd kolejowych tras. Śledzone są komunikaty pogodowe. W gotowości są 172 zespoły szybkiego usuwania awarii, 13 lokomotyw osłonowych, które w przypadku awarii sieci trakcyjnej mogą ściągnąć pociąg ze szlaku do stacji i odblokować tor, 66 pociągów sieciowych do usuwania usterek sieci trakcyjnej oraz 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić rozkładowe kursowanie pociągów.

Mnóstwo odwołanych pociągów [godzina 10:00, 17 lutego]

Portal Pasażera informuje o całej masie odwołanych bądź skróconych pociągów. Dotyczy to zarówno składów regionalnych, jak i dalekobieżnych. W największym stopniu problemy dotknęły linie kolejowe w południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej Polsce. 

Rano, ze względu na drzewa na torach, odwołano m.in. pociągi ze Zgierza do Łodzi, z Zielonej Góry do Małomic oraz z Poznania do Milicza. Na części trasy odwołano IC Zamoyski (z Gorzowa do Piły), TLK Chemik na odcinku od Gostynina do Katowic (autobusy zamiast pociągów), na większości trasy nie pojechała również przyspieszona Mazovia z Płocka do Warszawy. Problemy wystąpiły także na trasie z Otwocka do Warszawy, gdzie na tory spadło drzewo. Zatrzymało to kilka pociągów SKM i Kolei Mazowieckich i znacznie opóźniło jadące do i z Lublina pociągi PKP Intercity. Łącznie w całej Polsce w ostatniej dobie odwołano prawie 50 pociągów, większość z nich ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Kilkadziesiąt pociągów jest opóźnionych powyżej 100 minut. Na tej liście są zarówno pociągi Polregio (Lutynia z Poznania do Warszawy i regio z Węglińca do Zielonej Góry), ŁKA z Łęczycy do Łodzi, KW z Milicza do Poznania, jak i PKP Intercity: IC Przemyślanin do Ustki, IC Chrobry do Warszawy, IC Mewa (także do Warszawy).

Nie tylko w Polsce są problemy

Orkan ma też wpływ na kursowanie pociągów w innych krajach. Jak poinformował nasz korespondent z Niemiec – Artur Bogdanowicz – z uwagi na orkan Deutsche Bahn wstrzymało połączenia dalekobieżne w Dolnej Saksonii, Bremie, Hamburgu, Berlinie, Brandenburgii, Meklemburgii i Szlezwiku-Holsztynie.

Huraganowy wiatr ma nieco osłabnąć w czwartkowy wieczór, w sobotę wróci jednak z jeszcze większą siłą.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony