Partnerzy serwisu:

Olbrzymia kara za opóźnienia dostaw Pendolino. Intercity wygrało w arbitrażu

Jakub Madrjas 12.12.2016 1,2k

Olbrzymia kara za opóźnienia dostaw Pendolino. Intercity wygrało w arbitrażu
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
PKP Intercity wygrało w arbitrażu spór z Alstomem dotyczący kar za opóźnienia w dostawach pociągów Pendolino. Według nieoficjalnych informacji producent będzie musiał zapłacić 50 mln euro kary.
Informację o wyniku arbitrażu potwierdza rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak. – Zakończyło się postępowanie przed Sądem Arbitrażowym pomiędzy PKP Intercity a producentem taboru na korzyść spółki PKP Intercity – poinformował "Rynek Kolejowy". Nie odniósł się jednak do kwestii zasądzonej kwoty kar.

Według informacji "Rynku Kolejowego", przygotowany jeszcze w 2014 roku wniosek dotyczył kary za opóźnienia pojazdów i został uwzględniony w całości, co oznacza 50 mln euro kar. Tę samą kwotę podaje Radio Zet. Byłby to najwyższy kwotowo spór wygrany przez polską stronę w arbitrażu.

Jak było z opóźnieniami? 

14 grudnia 2014 roku, wraz ze zmianą rocznego rozkładu jazdy, w ruchu z pasażerami pojawiło się jedynie 9 pociągów Pendolino dziennie. Dlaczego? Przypomnijmy nasz tekst sprzed dwóch lat: Pierwsze osiem pojazdów wraz z dopuszczeniem do eksploatacji producent miał dostarczyć 6 maja. PKP Intercity poinformowało, że od tego dnia rozpoczęło naliczanie kar umownych. Według Alstomu, producent nie miał możliwości dostarczenia pojazdów wraz z wymaganym w kontrakcie systemem sterowania ERTMS poziomu 2. Jego kalibracja jest zdaniem producenta w Polsce niemożliwa, ponieważ na polskiej infrastrukturze nie ma jeszcze funkcjonalnego systemu, z którym można go powiązać. Winne są sięgające lat opóźnienia we wdrażaniu systemu. PKP Intercity nie chciało za to odebrać składów bez funkcjonującego ERTMS p. 2.

Po wielu negocjacjach prezes PKP SA Jakub Karnowski poinformował w czerwcu, że Alstom zgodził się na rozstrzygnięcie kwestii kar umownych w arbitrażu oraz zobowiązał się niezwłocznie złożyć wniosek do UTK o homologację z systemami SHP i ERTMS p. 1, oraz “dohomologowanie” ERTMS p. 2, gdy będzie to możliwe. Jak się okazało, było wciąż daleko do końcowego rozstrzygnięcia – obie spółki chciały mieć sporne pieniądze na koncie do czasu ogłoszenia wyroku.

Długie negocjacje w tej sprawie spowodowały, że PKP Intercity podpisało protokoły odbiorów końcowych pierwszych dwóch pociągów Pendolino dopiero 17 października. W międzyczasie mieliśmy festiwal medialnych komunikatów obu spółek, nieraz bardzo ostrych. Kulminacja nastąpiła, gdy PKP Intercity oskarżyło producenta o dostarczanie pociągów ze zużytymi i zardzewiałymi częściami. Producent nie pozostawał dłużny – w pewnym momencie wycofał wniosek o dopuszczenie do eksploatacji składów. Wicepremier Janusz Piechociński dolał oliwy do ognia mówiąc, że kontrakt może zostać zerwany. Podobno pojawił się nawet kupiec na Pendolino...

Na internet zabrakło czasu

Najważniejszym efektem całego konfliktu jest to, że wraz ze zmianą rocznego rozkładu jazdy, w ruchu z pasażerami pojawi się jedynie 9 pociągów Pendolino dziennie. Spowoduje to uszczuplenie w pierwszych tygodniach oferty EIC Premium na wszystkich trasach. Z wyjątkiem jednego pociągu, Pendolino zostaną zastąpione przez „zwykłe” EIC. Z tego samego powodu oferta EIC Premium wystartuje w grudniu bez pokładowego internetu dla pasażerów – mimo podpisanej umowy z T-Mobile, nie starczyło już czasu na jego instalację.

Z opóźnienia wynika jeszcze jeden problem dla przewoźnika – przez pierwsze cztery tygodnie eksploatacji Alstom nie będzie odpowiadał finansowo za niezawodność pociągów. – Ta sytuacja, zgodnie z pierwotnymi założeniami, miała mieć miejsce w okresie pomiędzy majem i czerwcem. To jest standardowa procedura, ale opóźnienie dostaw przez producenta zaburzyło te plany – mówił w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Szymon Konop, pełnomocnik zarządu PKP Intercity.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony