Partnerzy serwisu:

Ogromne problemy pasażerów na Dolnym Śląsku. Jest stanowisko marszałka

Jakub Madrjas 04.08.2022 6,8k

Ogromne problemy pasażerów na Dolnym Śląsku. Jest stanowisko marszałka
zdjęcie ilustracyjne fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Pasażerom z Dolnego Śląska w ostatnich miesiącach znacznie pogorszyła się oferta kolei. Odwołanych jest kilkadziesiąt pociągów Polregio dziennie, do tego dochodzą problemy z infrastrukturą i brakiem taboru Kolei Dolnośląskich. – Zażądaliśmy od spółki Polregio niezwłocznego przywrócenia połączeń kolejowych na wszystkich obsługiwanych liniach i należytego wykonywania zawartej umowy – zareagował marszałek województwa Cezary Przybylski.
Sytuacja pasażerów kolei na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy jest bardzo zła. Wiosną zaczęły się tajemnicze awarie Impulsów w Kolejach Dolnośląskich. W czerwcu pisaliśmy natomiast o problemach taborowych Polregio. Na to wszystko nakładają się problemy związane z infrastrukturą (np. uszkadzane przez kierowców rogatki, ale też m.in. awarie sterowania ruchem). Mimo to pasażerowie korzystają z kolei nawet liczniej niż przed pandemią, trudno nie zauważyć, że tracona jest szansa na jeszcze większy sukces.

Marszałek w końcu reaguje

Sytuacja niestety pogarsza się, a Polregio nieraz zmuszone jest odwołać kilkadziesiąt pociągów dziennie. Co gorsza - dla części z nich nie jest uruchamiana komunikacja zastępcza. Urząd Marszałkowski wydał oświadczenie w tej sprawie, sygnowane przez marszałka Cezarego Przybylskiego i członka zarządu województwa Tymoteusza Myrdę. Przedstawiamy je poniżej:

Masowa skala odwołań pociągów POLREGIO na obsługiwanych przez przewoźnika liniach kolejowych na Dolnym Śląsku stała się zatrważająco wysoka i uderza w pasażerów. Brak realizowania pasażerskich przewozów kolejowych przez POLREGIO, które finansowane są przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, istotnie zaburza funkcjonowanie transportu kolejowego w regionie, uniemożliwiając wielu Dolnoślązakom codzienną komunikację kolejową. Samorząd Województwa stanowczo zażądał, aby realizacja przewozów pasażerskich przez POLREGIO była natychmiast przywrócona, należycie wykonywana i odbywała się z dbałością o pasażerów.

Kolej ma służyć mieszkańcom regionu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego nie jest właścicielem POLREGIO, wykupuje u przewoźnika – na podstawie zawartej umowy – usługę pasażerskich przewozów kolejowych na określonych liniach kolejowych na terenie Dolnego Śląska. Umowa zobowiązuje przewoźnika do stabilnego funkcjonowania, punktualności i angażowania odpowiedniej liczby taboru oraz organizowania komunikacji zastępczej każdorazowo za odwołany pociąg. Powyższe, elementarne wymagania stawiane przewoźnikowi POLREGIO niestety nie są spełniane.

Skrajnie wysoka liczba odwoływanych kursów pociągów POLREGIO w skali bieżącego roku wynosi obecnie blisko 1500. Każde odwołanie przez POLREGIO pociągu jest dla podróżnych bardzo poważnym utrudnieniem. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Za każdy odwołany pociąg Samorząd Województwa nakłada na POLREGIO kary finansowe. W związku z nieprawidłowym działaniem POLREGIO – naruszającym postanowienia umowy przewozowej,  podjęliśmy decyzję, że będziemy chcieli renegocjować umowę z przewoźnikiem, w szczególności w zakresie podniesienia wysokości kar. Obecna wysokość przewidzianych do nałożenia na POLREGIO kar wynosi ponad 2,2 mln zł. Zażądaliśmy również, aby POLREGIO – zgodnie z nałożonym w umowie obowiązkiem – zapewniało pasażerom autobusową komunikację zastępczą dla każdego odwołanego połączenia.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego finansuje regionalne przewozy pasażerskie na trasach kolejowych obsługiwanych przez dwóch przewoźników: Koleje Dolnośląskie oraz POLREGIO. Jedną z kluczowych tras obsługiwanych obecnie wyłącznie przez POLREGIO jest Linia Nadodrzańska, biegnąca z Wrocławia do Głogowa. Samorząd Województwa podjął decyzję, że od grudnia br., wraz z nowym rozkładem jazdy, Koleje Dolnośląskie będą realizować część przewozów pasażerskich właśnie na tej trasie z Wrocławia (Dworzec Główny) przez Brzeg Dolny, Wołów, Ścinawę do Głogowa, aby umożliwić pasażerom korzystanie z pociągów Kolei Dolnośląskich na tej linii.

Zażądaliśmy od Spółki POLREGIO niezwłocznego przywrócenia połączeń kolejowych na wszystkich obsługiwanych liniach i należytego wykonywania zawartej umowy. Nadrzędną kwestią jest prawidłowa, codzienna obsługa pasażerów.

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Czekamy na odpowiedź Polregio na oświadczenie marszałka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony