Partnerzy serwisu:

Wąskim torem przez śnieg. Gdzie można skorzystać z takich przejazdów?

jar, Rynek Kolejowy 16.01.2018 2,7k

Wąskim torem przez śnieg. Gdzie można skorzystać z takich przejazdów?
Stacja Jeżów, stan na 2015 r. - zdjęcie ilustracyjnefot. jar
Zwykle w miesiącach jesienno-zimowych operatorzy kolei wąskotorowych ograniczają swoją aktywność. Praktycznie znikają pociągi ogólnodostępne, kursujące zgodnie z rozkładem jazdy. Jednak, głównie ze względu na ferie zimowe, w kilku miejscach w Polsce będzie można odbyć wycieczkę wąskotorowym składem turystycznym bez konieczności zamawiania specjalnego pociągu.
Koszalińska KW

Jeszcze dwa „zimowe kursy” na trasie Koszalin – Rosnowo Ośrodek – Koszalin (pierwszy specjalny przejazd odbył się w ramach kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – więcej można przeczytać tutaj) zaplanowało Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, zarządca kolei wąskotorowej. Pojadą one w najbliższe soboty, 20 i 27 stycznia. Składy odjadą ze stacji początkowej o 11:00, a powrót do Koszalina zaplanowano na 14:10.

Bieszczadzka Kolej Leśna

Od kilku lat „zimowe pociągi” kursujące zgodnie z rozkładem jazdy uruchamia Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, zarządca kolei uruchamiającej pociągi w południowo-wschodnim zakątku kraju. Jak ogłosił operator, pociągi będą uruchamiane we wszystkie środy i soboty trwających od 15 stycznia do 25 lutego ferii. Pociągi pojadą na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Odjazdy ze stacji początkowej nastąpią o godzinie 11:00, a czas przejazdu będzie trwał około 2 godzin.

Jak zastrzega zarządca, przejazdy będą realizowane „jeśli warunki atmosferyczne pozwolą”.

Kolej rogowska

„Pociągi zimowe” pojadą również po odcinku Kolej Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała. Jedyna czynna „wąskotorówka” w województwie łódzkim uruchomi po dwa pociągi w niedziele 28 stycznia oraz 11 grudnia. Pokonają one trasę Rogów – Jeżów – Rogów. Jak zapowiada przewoźnik, zakłada się dołączenie do składu pługu odśnieżnego, podróżnym zapewniony zostanie ciepły posiłek.

Na uwagę zasługuje współpraca Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, zarządcy kolei, z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Pociągi zimowe będą skomunikowane na stacji Rogów z połączeniami przewoźnika normalnotorowego z Łodzi i Warszawy, a czas oczekiwania na przesiadkę będzie można spędzić w ogrzewanym wagonie wąskotorowym. Ponadto przyjeżdżający pociągiem ŁKA na przejazd wąskotorówką będą mogli skorzystać z oferty ŁKA „Powrót Gratis”.

Kolej w Rudach

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach, której pociągi kursują przez cały rok, pojedzie także w ferie zimowe. Zgodnie z opublikowanym rozkładem jazdy, składy obsłużą trasy Rudy – Paproć – Rudy oraz Rudy – Stanica – Rudy. Pociągi będą kursowały w niedziele i święta trzy razy dziennie. Do stacji Paproć składy odjadą o godzinie 12:30 i 15:30, zaś do stacji Stanica – 14:00.

Pociągi na zamówienie

Ponadto wzmiankowani operatorzy deklarują możliwość uruchomienia pociągów na zamówienie. Dla zainteresowanych mogą pojechać składy również na innych kolejach wąskotorowych. Szczegóły takich przejazdów należy uzgadniać z operatorami.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony