Partnerzy serwisu:

Oficjalnie: Koleje Austriackie kupują 41 Kissów od Stadlera. To dopiero początek

Michał Szymajda 07.04.2022 2,2k

Oficjalnie: Koleje Austriackie kupują 41 Kissów od Stadlera. To dopiero początek
Graf. Stadler
ÖBB podpisały umowę ze Stadlerem. W taborze austriackiego państowego operatora znajdzie się 41 nowych piętrowych zespołów trakcyjnych Kiss.
Zamówienie Österreichische Bundesbahnen złożone zostało w ramach podpisanej w 2022 roku umowy ramowej na dostawę aż maksymalnie 186 piętrowych zespołów trakcyjnych. Wartość 41 piętrowych Kissów wynosi około 600 milionów euro. Pociągi będą kursować na wschodzie Austrii, w tym w okolicach Wiednia, od 2026 roku. Na zamówienie złoży się 20 sześciowagonowych i 21 czterowagonowych ezt.

Zanim podpisano kontrakt ze Stadlerem, przed austriackimi sądami toczyło się dochodzenie dotyczącego tego, czy ze szwajcarskim producentem umowę można podpisać. Wyczerpująco pisaliśmy o tym tutaj.

Jakie będą nowe Kissy?

Umowa ramowa ze Stadlerem pozwala na zamówienie do 186 pociągów o łącznej wartości do trzech miliardów euro. W aktualnym zamówieniu ÖBB zamawia 20 sześciosamochodowych i 21 czterosamochodowych pojazdów o wartości 600 milionów euro. Kissy rozpędzą się do 160 km/h, będą miały 610 miejsc siedzących w konfiguracji sześcioczłonowej i 380 w czteroczłonowej. W zespołach pojawi się przestrzeń wielofunkcyjna połączona bezpośrednio z obszarem wejścia/wyjścia, gdzie możliwy będzie przewóz licznych rowerów, nart, wózków inwalidzkich czy dziecięcych.

– W nowym Kissie pasażerowie znajdą również nowoczesny wystrój wnętrz, wygodne fotele, klimatyzację oraz gniazdka w każdym rzędzie siedzeń. Ponadto nowe pociągi wyposażone będą w nowoczesny system informacji pasażerskiej z informacją o położeniu pociągu w czasie rzeczywistym oraz monitoring wizyjny – poinformował Stadler.

Oczekuje się, że pierwsze pojazdy wejdą do ruchu pasażerskiego na trasach w regionie wschodnim na początku 2026 roku.

Obsługa Wiednia i wschodnich regionów

– Dzięki 41 nowym piętrowym pociągom Cityjet kontynuujemy modernizację naszej lokalnej floty transportowej w Wiedniu, Dolnej Austrii i Burgenlandzie. Od 2026 roku zaoferujemy naszym pasażerom jeszcze większą pojemność składów i lepszy komfort, dzięki czemu przejście z transportu indywidualnego samochodem na transport kolejowy będzie łatwiejsze. To dobre dla naszego klimatu i naszych podróżnych –powiedział dyrektor generalny Andreas Matthä.

– Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć kolejną generację piętrowych Kissów do Austrii. Kissy sprawdziły się już w wielu krajach, także w Austrii. Dzięki wysokiemu poziomowi innowacyjności KISS jest znakomitym rozwiązaniem sprzyjającym ochronie środowiska. Dziękujemy ÖBB za to zamówienie i liczymy na długoterminową, udaną współpracę – powiedział Peter Spuhler, prezes zarządu grupy Stadler.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony