Partnerzy serwisu:

O zwycięstwie w Zachodniopomorskiem zadecyduje podłoga

Jakub Madrjas 22.07.2016 323

O zwycięstwie w Zachodniopomorskiem zadecyduje podłoga
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
W Szczecinie otwarto dziś oferty na nowe pociągi dla województwa. To jeden z największych przetargów na tabor w tym roku. Poznaliśmy więcej szczegółów z otwarcia ofert.
Przedmiotem zamówienia zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego jest wykonanie i dostawa 17 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi międzywojewódzkiego kolejowego ruchu pasażerskiego. Szczegóły specyfikacji nowych jednostek opisaliśmy tutaj.

Wygra Newag?

Według nieoficjalnych informacji z otwarcia ofert, do których dotarł "Rynek Kolejowy", największą liczbę punktów w przetargu zdobędzie nowosądecki Newag. Oprócz niego oferty złożyła także z pewnością Pesa i Stadler. Czekamy na oficjalną informację z Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie.

W wypadku tego przetargu cena stanowi tylko 60% wagi przy ocenie ofert. Pozostałe warunki stanowi w 10% okres gwarancji, w 10% termin dostawy trzech pierwszych pojazdów, w 5% to kryterium funkcjonalności w postaci procentu niskiej podłogi w pojazdach trzyczłonowych i 5% w pojazdach czteroczłonowych, w 5% wskaźnik gotowości technicznej i w 5% wskaźnik niezawodności technicznej.

Odwołania wstrzymały przetarg

Pierwotnie otwarcie ofert w przetargu planowano na 9 maja. Najpierw jednak po odwołaniach producentów przetarg wylądował w Krajowej Izbie Odwoławczej. Pisaliśmy o tym tutaj. Potem zamawiający musiał odpowiedzieć na szereg pytań od firm zainteresowanych udziałem. Więcej na ten temat tutaj.

Kumulacja postępowań na tabor

To nie jedyny duży przetarg na dostawę pociągów, z jakim mamy do czynienia dzisiaj. Wkrótce powinniśmy poznać oferty w, również opóźnionym, postępowaniu na dostawę 13 ezt dla spółki Koleje Śląskie z opcją dokupienia nawet kolejnych siedmiu. Więcej na jego temat piszemy tutaj. O wątpliwościach do specyfikacji tego postępowania pisaliśmy tutaj oraz tutaj.

Nie będzie natomiast trzeciego planowanego na dziś otwarcia ofert w postępowaniu na dostawę pociągów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zostało ono przesunięte na 2 sierpnia. Więcej o tym zamówieniu piszemy tutaj. Tu również mieliśmy do czynienia z odwołaniami producentów, a ŁKA poprosiła CBA o objęcie przetargu tarczą antykorupcyjną.

Aktualizacja godz. 15:00. O zwycięstwie zadecyduje podłoga

Otrzymaliśmy oficjalną informację z otwarcia ofert. Według cen brutto, najkorzystniejsza jest oferta Newagu (250 797 000 zł), z bardzo niewielką przewagą przed Pesą (252 396 000 zł) i dużą nad Stadlerem (374 847 000, 46 zł). Terminy dostawy pierwszych pojazdów i okresy gwarancji – również punktowane – są identyczne dla Pesy i Newagu. O zwycięstwie mogą zadecydować kryteria techniczne – długości niskiej podłogi, gotowości i niezawodności. Na razie nie poznamy jednak zwycięzcy, bo swoją ofertę w tym zakresie utajnił Newag.

W przetargu dostarczono również kopertę od firmy CAF, która zawierała informację o decyzji niezłożenia oferty w postępowaniu wraz z deklaracją zainteresowania udziałem w kolejnych postępowaniach celem złożenia oferty atrakcyjnej zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym.

Według ustaleń "RK", Newag zaoferował pojazdy z rodziny Impuls, natomiast Pesa – po raz pierwszy – wystartowała w przetargu z nowym projektem Elf2. Więcej na jego temat piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony