Partnerzy serwisu:

Odsłonięto obelisk upamiętniający wadowicką katastrofę kolejową z 1961 roku

wadowiceonline.pl 07.09.2021 1,3k

Odsłonięto obelisk upamiętniający wadowicką katastrofę kolejową z 1961 roku
fot. Marcin Guzik/wadowiceonline.pl
W Wadowicach uroczyście poświęcono i odsłonięto obelisk upamiętniający katastrofę kolejową z 11 stycznia 1961 roku na przejeździe kolejowym na ulicy Batorego. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, samorządowcy, kolejarze, górnicy i sam inicjator upamiętnienia zdarzenia profesor Andrzej Nowakowski.
11 stycznia 1961 roku, około godziny 4:40 nad ranem, podczas gęstej mgły i słabej widoczności, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Batorego w Wadowicach doszło do zderzenia pociągu z autobusem przewożącego górników (najprawdopodobniej mieszkańców Zawadki i Jaroszowic) jadących do pracy do KWK "Brzeszcze".

Uderzenie parowozu ciągnącego wagony pociągu relacji Wadowice - Bielsko-Biała było potężne. Zginęło 6 osób a co najmniej 13 odniosło poważne obrażenia. Wypadek nastąpił z powodu zmęczenia i nieostrożności kierowcy autobusu. Po wypadku przejazd przekwalifikowano z kategorii D, na C (z sygnalizacją) i był to jeden z pierwszych tego typu przejazdów w rejonie naszego miasta. Do tej pory ta tragedia, w przeciwieństwie do katastrofy kolejowej w Barwałdzie Średnim, nie miała należytego upamiętnienia.

Profesor Andrzej Nowakowski, miłośnik kolei i autor kilku unikatowych publikacji dotyczących regionalnego kolejnictwa a także Jaroszowic i długoletni mieszkaniec Wadowic, który obecnie mieszka w Rzeszowie od lat chciał, aby w miejscu katastrofy wmurować pamiątkową tablicę.

- Wnioskuję, aby w porozumieniu z PKP PLK SA (Zakładem Linii Kolejowych w Nowym Sączu), Zarządem KWK "Brzeszcze" SA i ewentualnymi spadkobiercami ofiar, sytuując w odpowiednim miejscu, obok przejazdu kolejowego, przynajmniej skromny głaz, zawierający tablicę ze stosowną inskrypcją – mówił w 2015 roku Andrzej Nowakowski.

Minęło 6 lat i w końcu ta katastrofa kolejowa została godnie upamiętniona. Kilka tygodni temu obok przejazdu i w pobliżu nowego przystanku kolejowego Wadowice Osiedle Podhalanin postawiono głaz z tablicą z inskrypcją o treści "DLA UCZCZENIA PAMIĘCI OFIAR KATASTROFY Z 11.01.1961. BRAĆ GÓRNICZA, WŁADZE i SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI WADOWICKIEJ".

W piątek (3.09) o godzinie 10:00 odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia obelisku. Pojawili się na niej przedstawiciele władz gminy, samorządowcy, kolejarze oraz górnicy oraz inicjator upamiętnienia katastrofy profesor Andrzej Nowakowski, który przybliżył zgromadzonym okoliczności tej tragedii.

Zdjęcia i film z wydarzenia można zobaczyć na stronie wadowiceonline.pl

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony