Partnerzy serwisu:

Odbudowa linii do Zegrza nie może się zacząć. Nie ma pozwolenia na budowę

Michał Szymajda 02.12.2021 5,3k

Odbudowa linii do Zegrza nie może się zacząć. Nie ma pozwolenia na budowę
SKM w WieliszewieFot. ms, rynek-kolejowy
Zasadnicze prace przy kompleksowym remoncie linii nr 28 z Wieliszewa do Zegrza na Mazowszu nie mogą się rozpocząć. Linia powinna być gotowa z końcem września 2022.
Czytelnicy alarmują nas, że pomimo podpisania umowy na odbudowę prawie 4-kilometrowego odcinka linii 28 do Zegrza w kwietniu 2020 roku, próżno szukać na linii nowych torów, sieci trakcyjnej, czy peronów. Zapytaliśmy więc PKP PLKb, jaki status prac osiągnął jej wykonawca – konsorcjum Gór-Tor i PIB Kopacki – do tej pory.

– Opracowano projekty budowalne, na podstawie których pozyskiwane są niezbędne decyzje administracyjne. Pozyskano już decyzje lokalizacyjne i pozwolenia wodnoprawne – napisał Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK. Przyznał, że pozwolenie na budowę „jest pozyskiwane”. To oczywiście oznacza, że nowe elementy linii kolejowej nie mogą się na niej pojawić. Zrealizowano za to prace przygotowawcze.

– Równolegle do projektowania (inwestycja realizowana jest w formule projektuj i buduj – dop. red). wykonawca usunął stare podkłady oraz szyny i rozebrał stary peron. Równocześnie na plac budowy zostały dostarczone materiały pod budowę nowej linii – opisał postępy Martyn Janduła.

Jak informuje PKP PLK, wpływ na termin pozyskania pozwolenia na budowę miały zmiany w projekcie, wynikające z planowanej przez zarządcę drogi inwestycji. Konieczne było znalezienie optymalnych rozwiązań dla powiązania komunikacji kolejowej i drogowej, które zapobiegną w przyszłości wstrzymywania ruchu pociągów i pozwolą uniknąć robót straconych.

– Termin zakończenia inwestycji jest utrzymany i planowany jest do końca 2022 roku – dodał przedstawiciel PLK.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu to ok. 34 mln zł netto. W przyszłości do Zegrza mają dojeżdżać pociągi warszawskiej SKM.

Więcej na temat modernizacji i planowanych udogodnień na nowej linii można przeczytać tutaj. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony