Partnerzy serwisu:

Od soboty obowiązek noszenia maseczek nie tylko w pociągach i autobusach

Michał Szymajda 10.10.2020 3,4k

Od soboty obowiązek noszenia maseczek nie tylko w pociągach i autobusach
Pociąg międzynarodowy z Pragi na Dworcu CentralnymFot. ms, rynek-kolejowy
Od 10 października cała Polska, z uwagi na bardzo duży wzrost zachorowań koronawirusem, znalazła się w tzw. „strefie żółtej”. Jakie konsekwencje niesie to dla pasażerów transportu publicznego?
8 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z uwagi na skokowy wzrost zakażeń wirusem Covid 19, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności w przestrzeni publicznej.

– Podjęliśmy decyzję, że od 10 października w sobotę wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju Jedną z przyczyn takiej decyzji jest fakt, że już dzisiaj w strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów. To jedna trzecia kraju – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.

Co to oznacza dla pasażerów pociągów, autobusów dalekobieżnych i komunikacji miejskiej? W praktyce wiele się nie zmienia w samych środkach lokomocji. W pojazdach nadal jest obowiązek noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

W pojazdach może przebywać zaś tyle osób ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych.

Nowością jest natomiast to, że maseczki należy nosić w całej przestrzeni publicznej, poza parkami, lasami i dużymi przestrzeniami otwartymi. A więc usta i nos trzeba zasłaniać także na obszarze dworców i całego terenu kolejowego. Ta zasada jest tożsama także tam, gdzie rząd wprowadził strefy czerwone.

Obecnie wszyscy przewoźnicy restrykcyjnie pilnują, aby w ich pociągach nie przebywali pasażerowie bez masek. W pojazdach są wygłaszane specjalne informacje.

– PKP Intercity w komunikatach na pokładach pociągów przypomina o konieczności wypełniania tego obowiązku podczas trwania całej podróży, a także przypomina o tym m.in. podczas kontroli biletów – powiedziała Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport