Partnerzy serwisu:

Od 29 listopada pociągi wracają na trasę Żywiec – Zwardoń

inf. pras. 22.11.2018 4,2k

Od 29 listopada pociągi wracają na trasę Żywiec – Zwardoń
Fot. Michał Szymajda
Do 28 listopada między Żywcem a Zwardoniem zamiast pociągów będą kursowały autobusy. Komunikacja zastępcza wynika z przebudowy linii na odcinku Żywiec – Węgierska Górka. Efektem inwestycji PKP PLK będą krótsze podróże i przewóz towarów. Przystanki Radziechowy-Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina zapewnią lepszą obsługę podróżnych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 10 przejazdach kolejowo–drogowych.
Inwestycja na trasie Żywiec – Węgierska Górka umożliwi sprawniejsze i szybsze przejazdy pociągów. Po zakończeniu wszystkich robót, składy będą mogły jeździć nawet do 100 km/h, a więc dwukrotnie szybciej niż obecnie (50-60 km/h).

Na odcinku Żywiec – Węgierska Górka wykonywane są ostatnie zasadnicze prace na torach – zgrzewanie szyn. Jest już sieć trakcyjna i przebudowane perony na stacjach Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Perony są wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. PLK wyposażą obiekty w wiaty, ławki i gabloty informacyjne.

Z peronów łatwiej skorzystają osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe oświetlenie dojść oraz oznakowanie przystanków osobowych zapewni większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym. Na 10 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniono nawierzchnię. Na trzech z nich wymieniona będzie sygnalizacja świetlna. Przejazdy zyskają także nowe oświetlenie i monitoring. Montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym na odcinku Żywiec – Węgierska Górka.

W ramach inwestycji wymieniono ponad 8 km torów i sieci trakcyjnej. Prace objęły 21 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. mosty nad rzeką Leśnianką i Sołą. PKP Polskie Linie Kolejowe w maju 2018 roku podpisały umowę za prawie 35 mln zł netto na przebudowę trasy Żywiec – Węgierska Górka na linii Katowice – Zwardoń. To kolejny odcinek, który PLK przebudowują w ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała – Zwardoń (granica państwa)”. Cały projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała – Zwardoń (granica państwa)” – o wartości 200 mln zł jest finansowany z budżetu państwa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony