Partnerzy serwisu:

Od 28 czerwca z Warszawy bezpośrednio po linii nr 8 do Radomia. W jakim czasie?

Michał Szymajda 24.06.2021 9,7k

Od 28 czerwca z Warszawy bezpośrednio po linii nr 8 do Radomia. W jakim czasie?
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
28 czerwca skończą się utrudnienia związane z przesiadkami do autobusów zastępczej komunikacji Kolei Mazowieckich na linii R8 Warszawa – Radom. Od tego dnia ruch pociągów, na zamkniętym do tej pory odcinku Lesiów – Radom, będzie odbywał się po jednym czynnym torze. Sprawdziliśmy, w jakim czasie po otwartej w końcu linii dotrzemy do Radomia.
Dzięki otwarciu ostatniego odcinka modernizowanej linii R8 przestanie kursować zastępcza komunikacja autobusowa, a pasażerowie dojadą bezpośrednio do stacji Radom. Tym samym skróci się czas przejazdu w tej relacji. Na odcinku Lesiów – Radom pasażerom zostanie udostępniony nowy przystanek: Radom Stara Wola, natomiast na otwarcie przystanków Radom Brzustówka i Radom Gołębiów trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

Na swoją trasę wróci także przyspieszony pociąg „Radomiak”, który odjedzie ze Skarżyska-Kamiennej o godzinie 5:10, z Radomia o 5:51 i do Warszawy Zachodniej dotrze o godzinie 7:16. W drogę powrotną będzie wyruszał ze stacji Warszawa Wschodnia o godzinie 16:21 i do Radomia dojedzie o godzinie 17:58 (19:04 w Skarżysku-Kamiennej).

– Otwarcie linii do Radomia to bardzo dobra wiadomość dla naszych pasażerów, którzy nie będą musieli już przesiadać się do autobusów komunikacji zastępczej. Oprócz tego, że na swoją właściwą trasę wróci pociąg „Radomiak”, uruchamiamy także nowe połączenie przyśpieszone zestawione z klimatyzowanych wagonów piętrowych, które umożliwi wygodny dojazd do Warszawy przed godziną 7:00 rano i powrót po 15:00 do Radomia i Skarżyska-Kamiennej – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

Nowy pociąg przyśpieszony będzie wyruszał ze Skarżyska-Kamiennej o godzinie 4:15 (Radom o 4:59), a do Warszawy Zachodniej przyjedzie o godzinie 6:19. W podróż powrotną pojedzie o 15:23 ze stacji Warszawa Główna. Do Radomia dotrze o godzinie 16:50, a do Skarżyska-Kamiennej o godzinie 17:34. Oznacza to, że podróż "Radomiakiem" skróci się z 1 godz. i 49 minut na trasie do Radomia do 1 godziny i 27 minut. To zdecydowanie dobra informacja dla pasażerów. Większość pociągów regionalnych Kolei Mazowieckich z zatrzymaniami na każdej stacji będzie miała czas przejazdu równy 1 godzinie i 56 minutom.

Dla porównania, IC Sienkiewicz, jedyny pociąg PKP Intercity, który będzie kursował z Warszawy do Radomia po linii nr 8, odjeżdżając z Warszawy Śródmieście, do Radomia dotrze po 1 godzinie i 24 minutach. 6 pozostałych pociągów spółki PKP Intercity wciąż będzie dojeżdżać do Radomia i z niego wyjeżdżać w kierunku Warszawy przez Dęblin od wschodu lub przez Idzikowice – od zachodu. Oznacza to dłuższy czas przejazdu. Więcej pociągów IC po linii nr 8 prawdopodobnie będzie trasowanych od września. Wówczas należy oczekiwać niewielkiego skrócenia czasu przejazdu, a po kilku miesiącach, po podniesieniu prędkości do 160 km/h, kolejnych.

Jak udało nam się dowiedzieć, od kilku dni na radomskim odcinku linii nr 8 trwają już jazdy zapoznawcze dla maszynistów IC i KM. Na razie, z uwagi na kontynuowaną budowę (budowa obiektów inżynieryjnych, peronów i drugiego toru), w obrębie miasta prędkość będzie ograniczona. Więcej na temat postępów w modernizacji linii 8 można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony