Partnerzy serwisu:

Obsługa obywateli Ukrainy na Dworcu Centralnym. Są zmiany

redakcja 07.03.2022 5,1k

Obsługa obywateli Ukrainy na Dworcu Centralnym. Są zmiany
Fot. PKP SA
PKP SA porządkuje przestrzeń największego warszawskiego dworca. Ma być lepiej przygotowana na obsługę setek Ukraińców uciekających przed wojną.
Dworzec Warszawa Centralna stał się miejscem, gdzie setki Ukraińców wysiadają z pociągów jadących znad granicy i oczekują na pociągi w głąb kraju lub do Niemiec i Czech. W ostatnich dniach na stacji zrobiło się tłoczno, a organizacja pomocy humanitarnej spadła na barki wolontariuszy z NGO’s i osób prywatnych. Do naszej redakcji docierały sygnały o niechętnej postawie ochroniarzy stacji w stosunku do niektórych z nich. Teraz organizacja pomocy wyglądać ma inaczej.

– Punkty pomocowe i miejsca odpoczynku w specjalnie wyznaczonych strefach, dodatkowe toalety oraz udogodnienia dla wolontariuszy – to najważniejsze rozwiązania, jakie są już wprowadzane w obsłudze pasażerów na dworcu Warszawa Centralna – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Najważniejsze zmiany jakie pojawią się na Centralnym, PKP SA przedstawiło punkt po punkcie.

  • postawienie obok dworca ogrzewanego namiotu KGHM, w którym będą wydawane posiłki i napoje,
  • udostępnienie miastu przestrzeni na postawienie dodatkowych przenośnych toalet przy dworcu,
  • wyznaczenie parkingu dla zaopatrzenia wolontariuszy,
  • utworzenie punktu ambulatoryjnego (w miejscu punktu szczepień przeciw COVID-19 w holu głównym), gdzie będą skoncentrowane wszystkie służby medyczne,
  • wyznaczenie na antresoli strefy odpoczynku dla osób dłużej oczekujących na dalszą podróż,
  • wyznaczenie na I piętrze wydzielonej strefy dla kobiet z dziećmi,
  • utworzenie zarządzanej przez służby wojewody strefy informacyjnej (przy filarach w holu głównym), w której będą: informacja ogólna, informatorzy PKP Intercity (rozkład jazdy pociągów), wolontariusze, tłumacze, operatorzy telefonii komórkowych (karty SIM),
  • zwiększenie przepustowości bezpłatnego Wi-Fi na dworcu (informacja o sposobie logowania będzie widoczna w różnych częściach dworca).
– Ponadto przedstawiciele PKP SA uzgodnili z harcerzami przejęcie przez nich roli koordynatorów działań wolontariuszy. Aby ułatwić im pracę, PKP przydzieliły harcerzom dodatkowe pomieszczenia, gdzie są prowadzone rejestracja wolontariuszy i przydział zadań – dodaje Michał Stilger.

Informacje o pomocy uchodźcom z Ukrainy można znaleźć tutaj: w języku polskim oraz tutaj: w języku ukraińskim

Toalety na wszystkich dworcach PKP S.A. w Warszawie są udostępniane pasażerom oraz uchodźcom za darmo. Dotyczy to także toalet, na których znajdują się bramki. Ze względów sanitarnych związanych z utrzymaniem porządku bramki (kołowrotki) nie zostały otwarte, ale obsługa toalet umożliwia wejście bez ponoszenia opłat.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony