Partnerzy serwisu:

Obrycki: PKP Energetyka wchodzi w sektor wodorowy

Jakub Madrjas 13.10.2021 986

Dystrybucja paliwa wodorowego może być nowym, przyszłościowym obszarem działania spółki. Na razie trwa etap podpisywania porozumień o współpracy z innymi zainteresowanymi tym obszarem podmiotami – mówi dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka Piotr Obrycki.
Choć polska sieć kolejowa jest w większości zelektryfikowana, 36% jej długości to nadal linie pozbawione sieci trakcyjnej. Obecnie są one obsługiwane pojazdami spalinowymi, docelowo unijny Zielony Ład wymaga jednak ich wyeliminowania na rzecz bardziej ekologicznych rodzajów trakcji. – Wszyscy patrzymy z nadzieją na wodór. Na targach TRAKO zaprezentowano dwa pojazdy wodorowe: lokomotywę manewrową Pesy i zespół trakcyjny Coradia iLint Alstomu. Nie zapominajmy jednak o tym, że pojazdy te trzeba będzie tankować. Jako PKP Energetyka chcemy zwrócić uwagę właśnie na infrastrukturę tankowania – deklaruje Obrycki.

– Już dziś jesteśmy jednak obecni w sektorze wodorowym. Podpisaliśmy list intencyjny w sprawie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Śledzimy technologię, rozmawiamy z potencjalnymi partnerami oraz klientami. Wodór jest obecny na razie w sferze naszych prac badawczo-rozwojowych, a docelowo – miejmy nadzieję – także w sferze inwestycji – mówi przedstawiciel PKP Energetyka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony