Partnerzy serwisu:

Obrycki: Budujemy magazyny energii

Redakcja 11.10.2021 1k

Zmiana miksu energetycznego kolei to zadanie wymagające dużych inwestycji. Jedną z nich są magazyny energii, których sieć zaczęliśmy właśnie tworzyć – mówi dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka Piotr Obrycki.
W ślad za transformacją energetyczną kolei idą zmiany technologiczne. Jak wskazuje ekspert PKP Energetyka jesteśmy świadkami procesu przybliżania produkcji energii ze źródeł odnawialnych do miejsca jej zużycia. – Potrzebujemy do tego celu magazynów energii, które przyjmą jej nadmiar wtedy, gdy on występuje – i oddadzą wtedy, gdy będzie potrzeba. Potrzebujemy lokalnych obszarów bilansujących, w których energia będzie zużywana jak najbliżej i w sposób jak najbardziej efektywny – mówi Obrycki. Inny konieczny proces to cyfryzacja dystrybucji energii, tzw. Dystrybucja 4.0.

PKP Energetyka na początku lipca br. Uruchomiła swój pierwszy magazyn energii trakcyjnej dla kolei na Dolnym Śląsku. – Docelowo planujemy oddać ich do użytku ponad 300 w całym kraju. To konieczne, aby w sposób efektywny zasilić polską kolej zieloną energią. Będą one zróżnicowane pod względem pojemności i mocy – informuje nasz rozmówca.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony