Partnerzy serwisu:

Nowy Tunel Beskidzki otwarty. Będzie wzrost eksportu koleją do państw UE

Michał Szymajda 25.05.2018 106

Nowy Tunel Beskidzki otwarty. Będzie wzrost eksportu koleją do państw UE
Przejazd pociągu specjalnego podczas otwarcia tuneluFot. Koleje Ukraińskie
24 maja, zgodnie z założonym terminem (a nawet, jak twierdzą niektórzy – przed nim), doszło do otwarcia Tunelu Beskidzkiego. Na oficjalnym otwarciu obecny był m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Tunel zlokalizowany jest w sercu ukraińskich Karpat, na najważniejszej magistrali ze Lwowa do styku granic Słowacji i Węgier.

– Beskidzki Tunel, który dziś otwieramy, jest największym infrastrukturalnym projektem Ukrainy na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jego budowa przypadła w momencie, kiedy bronimy Ukrainy przed rosyjskim agresorem, a mimo to znaleźliśmy siły i środki, by doprowadzić ten projekt do końca – powiedział Petro Poroszenko, przypominając, że saperzy rozpoczęli prace przy tunelu 14 lat temu, choć właściwa budowa rozpoczęła się we wrześniu 2013.

Budowę dwutorowego tunelu o długości 1765 metrów wsparł Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (w kwocie 527 mln dolarów) a także Europejski Bank Inwestycyjny (w wysokości 1 mld dolarów). Ukrzaliznycia do projektu włożyła 666 mln dolarów. Stary tunel miał niską przepustowość, która istotnie wpływała na ruch pociągów. Po torach, z prędkością 20 – 40 km/h można było przepuszczać zaledwie do 45 pociągów na dobę. Teraz pod górami przejedzie nawet do 100 pociągów dziennie z prędkością 60 km/h. Wykorzystanie w takiej skali planowane jest w ciągu kilku następnych miesięcy.

Przez Tunel Beskidzki przechodzi 60% ukraińskiego eksportu przewożonego koleją w kierunku Słowacji i Węgier i dalej w kierunku Europy Zachodniej. Obszerny tekst a propos inwestycji można przeczytać tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony