Partnerzy serwisu:

Podhalańska Kolej Regionalna po wakacjach zostaje. Mimo remontu

inf. pras. oprac. jm 23.07.2019 64

Podhalańska Kolej Regionalna po wakacjach zostaje. Mimo remontu
Fot. Biuro Prasowe UMWM
Wbrew pierwotnym planom, pociągi Podhalańskiej Kolei Regionalnej nie znikną z torów po wakacjach. Jak informuje samorząd, prace PKP PLK w okresie od 2 września do 14 grudnia zostaną skoncentrowane na odcinku Chabówka – Nowy Targ, co umożliwi pozostawienie pociągów na odcinku Zakopane – Nowy Targ.
W sobotę, 22 czerwca na okres wakacyjny przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Krakowem i Zakopanem. Kursuje 13 par pociągów Przewozów Regionalnych „Podhalańska Kolej Regionalna” uzupełnianych przez 4 pary pociągów dłuższych relacji z i do Krakowa. Jak zaznacza urząd marszałkowski województwa małopolskiego, w obsłudze Podhalańskiej Kolei Regionalnej ma udział także Spółka Koleje Śląskie. Operator w wakacje codziennie przyjeżdża do Zakopanego pociągiem „Ornak” z Katowic oraz obsługuje dodatkowo jedną parę z Zakopanego do Nowego Targu. Ponadto w wakacyjne weekendy oraz 15 sierpnia na trasę wyrusza przyspieszona „Luxtorpeda” Kolei Małopolskich, którą z Krakowa do Zakopanego można dojechać w 3 godziny i 12 minut.

Linia kolejowa Chabówka – Zakopane jest obecnie poddawana rewitalizacji, która ma trwać do grudnia 2020 r. z przerwami na sezon letni i zimowy. Po zakończeniu robót podniesiona ma zostać prędkość pociągów oraz  standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Wybudowane zostaną także nowe przystanki: Bańska Geotermia (pomiędzy przystankiem Szaflary Wieś a stacją Biały Dunajec) oraz Poronin Misiagi (pomiędzy Poroninem a Zakopanem). Prace inwestycyjne prowadzone są również na odcinku Kraków – Sucha Beskidzka. Niestety, jak już pisaliśmy, wciąż nie ma wykonawcy środkowego odcinka Chabówka – Sucha Beskidzka, co oznacza że tą jednotorową linię trzeba będzie zamknąć w przyszłości, odcinając wyremontowany odcinek Chabówka – Zakopane .

Od poniedziałku 2 września br. spółka PKP PLK rozpoczyna kolejny etap remontu linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pociągi ponownie zostaną zastąpione przez autobusy. Jak poinformowało województwo Małopolskie, przeprowadzone zostały wspólnie z Przewozami Regionalnymi rozmowy z zarządcą infrastruktury PKP PLK. Ich skutkiem jest to, że w okresie od 2 września do 14 grudnia wszystkie prace torowe zostaną skoncentrowane na odcinku Chabówka – Nowy Targ. – Oznacza to, że odcinek między Nowym Targiem a Zakopanem będzie przejezdny i możliwe będzie prowadzenie na nim ruchu pociągów – informuje samorząd.

Jak czytamy, aby umożliwić bezpieczne kursowanie pociągów spółka Przewozy Regionalne pozostawi w Zakopanem odpowiednią liczbę taboru oraz zapewni możliwość wykonania właściwej obsługi technicznej. Być może w ten właśnie sposób realizowane będą przewozy także podczas modernizacji linii 98 Chabówka – Sucha Beskidzka, choć w dalszym ciągu będzie to oznaczać dla pasażerów konieczność przesiadki do komunikacji zastępczej i brak bezpośrednich pociągów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony