Partnerzy serwisu:

Nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa. Jakie zmiany?

inf. pras oprac. JM 08.12.2022 2,9k

Nowy rozkład jazdy Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa. Jakie zmiany?
fot. KM
Od 11 grudnia 2022 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Koleje Mazowieckie nie przewidują rewolucji, ale pojawią się nowe, przyspieszone połączenia weekendowe. Pozostałe zmiany będą spowodowane remontami PKP PLK. Na razie tras do Piaseczna i Zegrza nie uruchomi SKM  Warszawa.
Biuro prasowe Kolei Mazowieckich podkreśla, że rozkład został opracowany na podstawie dotychczas funkcjonującego, w związku z tym w przypadku większości linii, nowa organizacja ruchu pociągów będzie zbliżona do obecnej. Pasażerowie będą musieli jednak liczyć się z utrudnieniami, powiązanymi w dużej mierze z pracami modernizacyjnymi na stacji Warszawa Zachodnia, a także na niektórych liniach.

Jeszcze większe utrudnienia na linii średnicowej od 19 grudnia

Największym utrudnieniem będzie zamknięcie jednego z torów linii średnicowej od 19 grudnia do 8 stycznia. Z tego względu część pociągów zostanie odwołana a niektóre kursować będą w skróconej relacji. W tym czasie wybrane pociągi z kierunku zachodniego zakończą i rozpoczną bieg na stacji Warszawa Główna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Aleje Jerozolimskie, Piaseczno lub Warszawa Gdańska. Natomiast pociągi z kierunku wschodniego będę kursować do Warszawy Wschodniej, Warszawy Centralnej lub Warszawy Stadion.

– Z powodu prac modernizacyjnych na poszczególnych liniach, osoby korzystające z naszych pociągów będą musiały być przygotowane na zmiany w organizacji ruchu i związane z tym utrudnienia – mówi Dariusz Grajda, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy Kolei Mazowieckich.

Podobne zmiany dotkną SKM Warszawa. W dniach 19 grudnia 2022 roku – 8 stycznia 2023 roku połączenie Otwocka i Pruszkowa zostanie podzielone na dwie, odrębne linie: S1 na odcinku Warszawa Stadion (Warszawa Wschodnia) – Otwock oraz S10 na odcinku Warszawa Główna – Pruszków. W tych dniach, na linii S1 do i z Otwocka pojedzie 39 par pociągów, natomiast na linii S10 z Warszawy w kierunku Pruszkowa pojedzie 19 pociągów, a z Pruszkowa w kierunku Warszawy – 18 pociągów. Od 9 stycznia 2023 roku pociągi linii S1 powrócą do kursowania na całej trasie, łączącej Pruszków i Otwock. W obu kierunkach w dni powszednie pojedzie 36 par pociągów. Pozostałe, wczesnoporanne i późnowieczorne połączenia będą realizowane na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia lub Warszawa Wschodnia – Otwock.

Nowe połączenia przyspieszone Kolei Mazowieckich

- W nowym rozkładzie jazdy zostaną także uruchomione nowe, przyspieszone połączenia weekendowe, m.in. na linii Warszawa – Płock, czy Warszawa – Ostrołęka. Ponadto będą nowe połączenia, które w godzinach porannych i popołudniowych będą kursować m.in. na linii Ciechanów – Mława, czy Radom – Drzewica. Oprócz tego, od 12 marca planujemy również wydłużenie relacji pociągów lotniskowych do stacji Warszawa Lotnisko Chopina - mówi członek zarządu KM Dariusz Grajda

Najważniejsze zmiany na poszczególnych liniach KM:

R1 Warszawa – Skierniewice

Rozkład jazdy będzie zbliżony do obecnego. Jednak ze względu na nocną przerwę technologiczną na linii średnicowej, związaną z pracami na stacji Warszawa Zachodnia, niektóre pociągi będą kończyć i zaczynać bieg na stacji Warszawa Włochy.

R2 Warszawa – Łuków

Zaplanowane zostało uruchomienie nowego, przyśpieszonego weekendowego pociągu z Warszawy do Łukowa oraz w kierunku powrotnym. Od dnia 13 lutego rozpoczną się natomiast utrudnienia związane z budową tunelu w Sulejówku. W związku z tym część pociągów będzie odwołana, a pozostałe będą kursować według zmienionego rozkładu jazdy.

R3 Warszawa – Kutno

Organizacja ruchu będzie zbliżona do obecnej. Największe utrudnienia na tej linii związane będą m.in. z wymianą urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudową stacji Ożarów Mazowiecki. Potrwają one do 31 stycznia, a co za tym idzie, od 1 lutego ruch prowadzony będzie z mniejszymi utrudnieniami. Z uwagi na nocną przerwę technologiczną na linii średnicowej, wybrane pociągi będą kończyć i zaczynać bieg na stacji Warszawa Włochy. W weekendy natomiast zostały zaplanowane dodatkowe pociągi do i ze stacji Błonie.

R6 Warszawa – Czyżew

Utrudnienia na tej linii związane będą z budową tunelu w Kobyłce, i potrwają do 31 stycznia 2023 r. Z czterech dostępnych torów funkcjonować będą tylko dwa. Część pociągów kursowała będzie w skróconej relacji do i z Zielonki, a niektóre zostaną odwołane.

R7 Warszawa – Dęblin

Rozkład jazdy będzie zbliżony do obecnie funkcjonującego.

R8 Warszawa – Radom/Skarżysko Kamienna

Rozkład jazdy będzie zbliżony do obecnego. Od 12 marca planuje się, że pociągi z linii R8 będą kierowane przez peron 9 stacji Warszawa Zachodnia do stacji Warszawa Gdańska. Ponadto zaplanowane zostało uruchomienie nowego, przyśpieszonego weekendowego pociągu z Warszawy do Radomia.

R9 Warszawa – Działdowo

Organizacja pociągów będzie zbliżona do obecnej. Zaplanowano jednak dodatkowe połączenie na odcinku Ciechanów – Mława. Umożliwi ono dzieciom i młodzieży dojazd do szkoły w Mławie
z kierunku Ciechanowa.

R31 Kutno – Sierpc

W rozkładzie jazdy 2022/23 zaplanowano nowe, przyśpieszone, weekendowe, poranne połączenie z Warszawy do Płocka i popołudniowe z Płocka do Warszawy.

R61 Tłuszcz – Ostrołęka

W organizacji ruchu pociągów 2022/23 zaplanowano nowe, przyśpieszone weekendowe połączenia między Warszawą a Ostrołęką. Ponadto, zostaną uruchomione dodatkowe poranne i popołudniowe połączenia między Wyszkowem a Warszawą.

R82 Radom – Drzewica

Zaplanowano dodatkowe poranne połączenie Radomia z Drzewicą i popołudniowe Drzewicy z Radomiem. Pozwoli to nawiązać więcej skomunikowań z pociągami ŁKA. Ułatwi to podróże z Radomia do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.

Szczegóły zmian w rozkładach SKM Warszawa poza okresem 19 grudnia 2022 roku – 8 stycznia 2023 roku:

Od 19 grudnia 2022 roku do 8 stycznia 2023 roku całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na jednym z torów podmiejskiej linii średnicowej. W tych dniach wszystkie pociągi w obu kierunkach będą kursowały wyłącznie po jednym torze – tym po którym normalnie prowadzony jest ruch w kierunku wschodnim. Będą także zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich.

LINIA S1

W dniach 11 – 18 grudnia w pełnej relacji z Otwocka do Pruszkowa pojedzie 36 par pociągów. Pozostałe, wczesnoporanne i późnowieczorne połączenia będą realizowane na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia lub Warszawa Wschodnia – Otwock. Od 9 stycznia 2023 roku pociągi linii S1 powrócą do kursowania na całej trasie, łączącej Pruszków i Otwock. W obu kierunkach w dni powszednie pojedzie 36 par pociągów. Pozostałe, wczesnoporanne i późnowieczorne połączenia będą realizowane na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia lub Warszawa Wschodnia – Otwock.

LINIA S2

W dniach 11 – 18 grudnia 2022 roku oraz od 9 stycznia 2023 roku w pełnej relacji z Sulejówka Miłosny do Lotniska Chopina pojedzie 29 par pociągów. Pozostałe połączenia będą realizowane na Sulejówek Miłosna – Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia.

LINIA S3

Od niedzieli, 11 grudnia 2022 roku w dni powszednie zwiększy się liczba połączeń SKM S3 pomiędzy Warszawą i Radzyminem. Do Radzymina pojedzie 11 pociągów, a do Warszawy – 12 pociągów. Więcej będzie połączeń zarówno w środku dnia, jak i w godzinach wieczornych. Wszystkie dotychczasowe kursy do Legionowa zostaną wydłużone do stacji Legionowo Piaski, a pozostałe – podobnie jak dotychczas – także do Wieliszewa.

W dni wolne od pracy, podobnie jak dotychczas, pociągi SKM S3 będą kursowały do Legionowa, Legionowa Piasków i Wieliszewa. Podróżni będą mieli do dyspozycji przez cały dzień 38 pociągów z Legionowa w kierunku Warszawy i 40 z Warszawy w kierunku Legionowa. Do Wieliszewa dotrze 11 pociągów, a z Wieliszewa do Warszawy – 12.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony