Partnerzy serwisu:

Nowy rozkład dla Lubelszczyzny. Z Chełma do Zielonej Góry, z Hrubieszowa nad Bałtyk

Michał Szymajda 24.11.2020 182

Nowy rozkład dla Lubelszczyzny. Z Chełma do Zielonej Góry, z Hrubieszowa nad Bałtyk
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Od nowego rozkładu jazdy pociąg TLK Roztocze nie dojedzie już do Chełma z Gliwic i zostanie skrócony do Lublina. Jednak w Chełmie pojawią się inne, nowe pociągi. Nowością będzie też pociąg z Hrubieszowa do Kołobrzegu. To najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy, jakie będą miały miejsce we wschodniej części Lubelszczyzny. 
Na pytania o siatkę połączeń kolejowych realizowanych przez PKP Intercity odpowiadał Andrzej Bittel, wiceminister transportu. Posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek pytała ministra głównie o TLK Roztocze, które po 13 grudnia pojedzie w relacji z Gliwic przez Katowice, Rzeszów, Przeworsk, Stalową Wolę do Lublina, nie docierając już do Chełma.

– Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim niską frekwencją pasażerów w relacji Lublin – Chełm – Lublin. Mając na uwadze efektywność środków wydatkowanych na dofinasowanie połączeń w ramach umowy PSC, konieczne okazało się skrócenie relacji pociągu „Roztocze” – napisał minister. Pociesza, że w Chełmie pojawią się inne pociągi, w lepszym standardzie.

– W zbliżonych godzinach do pociągu „Roztocze” będzie kursował pociąg IC „Lubuszanin” relacji Chełm – Zielona Góra, z grupą wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego. Po dwóch latach przerwy powróci zatem bezpośrednie połączenie Chełma z Poznaniem, o co wielokrotnie wnioskowali mieszkańcy regionu. Dodatkowo pociąg IC „Lubuszanin” będzie zapewniał obustronną możliwość przesiadki na i z pociągu „Roztocze” – napisał i dodał, że wszystkie połączenia zaplanowane w RRJ 2020/2021 do Chełma są planowane do kursowania jako pociągi kategorii IC. Niestety do Chełma nie dojedzie już IC Kochanowski z Bydgoszcz. Ten pociąg także skończy bieg w Lublinie.

Także dla Hrubieszowa na Roztoczu nowy rozkład jazdy będzie oznaczać spore zmiany. Miasto prawdopodobnie po raz pierwszy w swojej historii uzyska bezpośrednie połączenie z Kołobrzegiem. Od 13 grudnia pociąg ten pojedzie do tego nadbałtyckiego miasta przez Zamość, Lublin, Warszawę, Toruń, Bydgoszcz i Piłę. Dzięki efektom modernizacji linii 7, podróż pomiędzy Hrubieszowem a Warszawą skróci się o pół godziny.

Do Hrubieszowa wciąż będzie kursować też pociąg IC "Hetman" do Wrocławia, przez Zamość, Stalową Wolę, Leżajsk, Rzeszów i Kraków, Katowice, Gliwice i Opole. W pociągu tym ma się pojawić wagon do przewozu rowerów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony