Partnerzy serwisu:

Nowy pociąg Leo Express przybywa do Europy

inf. pras. 11.09.2019 271

Nowy pociąg Leo Express przybywa do Europy
Fot. Leo Express
Nowy pociąg Leo Express Sirius, którego nazwa została wymyślona przez pasażerów, przybędzie do Europy dziś, 11 września – poinformował przewoźnik. Pociąg przebył ponad 20 000 kilometrów morzem na statku towarowym, a teraz zmierza na tor do Velim w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń. Przewoźnik oczekuje szybkiego procesu certyfikacji i planuje wykorzystać nową jednostkę w przyszłym roku. Leo Express, który zaprojektował pociąg we współpracy z producentem CRRC, jest autorem i właścicielem zarówno koncepcji, jak i projektu jednostek Sirius.
– Wspólnie z naszym producentem opracowaliśmy nowy pociąg Leo Express Sirius, który jest dostosowany do potrzeb naszych klientów. Oparliśmy projekt, który jest własnością Leo Express, na doświadczeniu zdobytym poprzez miliard przebytych kilometrów. Jutro przyjedzie do Europy i wierzymy, że wzmocni naszą działalność po szybkim procesie certyfikacji w Velimie – powiedział wczoraj wieczorem prezes Leo Express Peter Köhler cytowany w komunikacie.

Nazwę Sirius wybrano z ponad 4000 sugestii, które przesyłali pasażerowie. – Doceniamy zainteresowanie naszych klientów nowym pociągiem. Sirius (pol. Syriusz – przyp. JM) jest najjaśniejszą gwiazdą nocnego nieba i zadecydowaliśmy, że to odpowiednia nazwa dla naszych jednostek – powiedział Peter Köhler. – W ciągu przyszłego roku Sirius zabłyśnie na premierowych przejazdach w całym kraju. Zwycięska sugestia została nagrodzona kwotą 10 000 leo koron (punkty w programie lojalnościowym – przyp. JM). Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń Leo Express postanowił nagrodzić także 20 innych propozycji, których autorzy otrzymali 2500 leo koron – dodał.

Czeskie studia projektowe wzięły udział w projekcie


Nazwę pociągów ogłoszono na Manifesto Market w Pradze. Na galę przybyli partnerzy Leo Express wraz z pasażerami, którzy przesłali swoje pomysły. Oprócz ogłoszenia zwycięzców odbyła się także debata między astrofizykiem Jiřim Grygarem, a konstruktorem Janem Lukačevičem, który popularyzuje tematy naukowe. Opowiedzieli oni o tym jak ludzie stają się młodsi przez podróże lub czy ludzkość kiedykolwiek dotrze do podwójnej gwiazdy Syriusza.

Leo Express podkreśla, że w projekt nowego pociągu zaangażowało się wiele czeskich studiów projektowych i krajowych dostawców. Co piąta część używana w pociągu pochodzi z Czech. Z tego kraju pochodzi także cały system bezpieczeństwa. Oprócz tego, że transport kolejowy jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, Sirius może pochwalić się wysokim stopniem odzysku energii i niższym zużyciem dzięki lekkiej aluminiowej konstrukcji. – Jeśli pasażerowie zdecydują się podróżować pociągiem zamiast samochodem, zaoszczędzą 97% energii i przyczynią się do obniżenia emisji – zauważył Peter Köhler.

Ważny głos pasażerów


Przewoźnik dodaje, że pasażerowie Leo Express nie tylko nazwali pociąg, ale także stworzyli całą jego koncepcję. Wewnętrzny układ jednostek i poszczególnych elementów został zaprojektowany zgodnie z ich potrzebami, które były monitorowane przez Leo Express w czasie rzeczywistym za pomocą ankiet. Pociąg nie posiada barier dla rodziców z wózkiem, dla pasażerów na wózkach inwalidzkich oraz podróżujących z rowerami. Oczywiście w pociągu jest więcej miejsca na bagaż, narty i rowery. Uwzględniane są również indywidualne potrzeby pasażerów, jak różne klasy podróży i strefa dla dzieci – podkreśla operator.

Do tej pory Leo Express kupił trzy ezety od największego producenta na świecie i jest autorem oraz właścicielem ich koncepcji i projektu. Firma ma opcję zakupu 30 kolejnych jednostek, które mają być też dopuszczone do ruchu w Polsce. Całkowita wartość transakcji wynosi 5 miliardów koron. W grudniu Leo Express rozpocznie działalność na torach regionalnych w regionach Pardubice i Zlin z jednostkami Alstom Lint. Firma ogłosiła przetarg na nowe pociągi do transportu regionalnego w regionie ołomunieckim i w Pradze oraz wyraziła zainteresowanie transportem regionalnym na Słowacji.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony