Partnerzy serwisu:

Nowy pociąg Caledonian Sleeper. „Najwygodniejszy nocny skład Europy”

Michał Szymajda 27.01.2019 315

22 stycznia odbyła się pierwsza testowa jazda nocnego pociągu Caledonian Sleeper z nowymi wagonami. Na razie pociąg pojechał w trasę bez pasażerów.
Celem przejazdu było sprawdzenie jak pociąg mieści się w rozkładzie jazdy i test założeń nowej usługi w praktyce. Caledonian Sleeper z pierwszymi pasażerami w ramach regularnego połączenia pojedzie od maja 2019.

Spółka Serco, która zajmie się obsługą połączenia, twierdzi zdecydowanie, że wagony, które dla potrzeb przewozów nocnych między Szkocją a Londynem wykonał hiszpański CAF, są najlepszymi wagonami do nocnych podróży w całej Europie. Jednak dostawy 75 wagonów opóźniły się w stosunku do pierwotnych planów aż o rok. Podzielono je na kilka klas: od bardzo wygodnych apartamentów sypialnych, przez przedziały sypialne i kuszetki, aż do wagonów z rozkładanymi miejscami do siedzenia, podobnymi nieco w założeniu do polskich sliperetek.

Pociąg będzie odjeżdżał ze stacji początkowych wieczorami, tak jak obecnie, od niedzieli do piątku, z wyjątkiem sobót. Podstawową jego trasą jest linia West Coast Main Line, która rozdziela się w Carstairs na odcinek do Edynburga i Glasgow. Do obu tych miast będzie dojeżdżał Caledonian Sleeper, który pojedzie nawet dalej, do Inverness, Aberdeen (z Edynburga) i Fort Wiliam (z Glasgow).

Nowe wagony kosztowały około 100 mln funtów. 60% tej kwoty pokrył rząd Szkocji. Co ciekawe, duży wkład w ten projekt wniósł warszawski Medcom, który zaprojektował i dostarczył przetwornice zapewniające zasilanie dla tych nowoczesnych wagonów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony