Partnerzy serwisu:

Nowy oddział Kolei Dolnośląskich powstał w Jaworzynie Śląskiej

inf. pras 11.12.2021 2,9k

Nowy oddział Kolei Dolnośląskich powstał w Jaworzynie Śląskiej
Fot. Koleje Dolnośląskie
Koleje Dolnośląskie otworzyły nowy oddział w Jaworzynie Śląskiej. To jeden z najważniejszych węzłów kolejowych na Dolnym Śląsku.
Jaworzyna Śląska będzie piątą lokalizacją, w której stacjonować będą drużyny Kolei Dolnośląskiej. Do tej pory funkcjonowały cztery placówki zlokalizowane w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Kłodzku oraz Legnicy, gdzie znajduje się główna siedziba przewoźnika. Nowe ośrodek, mieszczący się w budynku stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej, rozpoczął działalność 9 grudnia 2021 r.

– Dynamicznie się rozwijamy, kupujemy nowy tabor i uruchamiamy nowe połączenia, a co za tym idzie rosną nasze potrzeby kadrowe, w szczególności, jeśli chodzi o maszynistów, kierowników pociągów i konduktorów. Analizując lokalizacje, w których mógł powstać nasz nowy oddział, Jaworzyna Śląska była naturalnym wyborem, z uwagi na bliskość aglomeracji wrocławskiej oraz linii 285 ze Świdnicy do Wrocławia Głównego, którą chcemy uruchomić już w marcu, gdy PKP PLK zakończy remont trasy – komentuje Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Na wybór Jaworzyny Śląskiej na siedzibę nowego gniazda, jak potocznie na kolei nazywa się oddziały, duży wpływ miała lokalizacja i dobre skomunikowanie. Dzięki przecinaniu się kilku linii kolejowych będzie można zoptymalizować obiegi oraz możliwości reagowania w sytuacjach awaryjnych.

– Z Jaworzyny Śląskiej można bardzo szybko dotrzeć do Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha czy Kamieńca Ząbkowickiego. Ta lokalizacja daje nam dużą elastyczność w codziennej pracy – podkreśla Rodak.

Nowe miejsca pracy w Jaworzynie Śląskiej

Gniazdem nazywane jest miejsce, w którym pracownicy kolejowi – maszyniści, przedstawiciele drużyn konduktorskich kończą i zaczynają swoją pracę. To właśnie tam przechowywane są wszystkie niezbędne urządzenia jak terminale, drukarki biletów czy dokumenty. Po skończeniu zmiany, każdy pracownik musi wrócić do swojego macierzystego gniazda, by rozliczyć się z wykonanej pracy. Aby zapewnić im komfort, siatka gniazd Kolei Dolnośląskich jest stale rozwijana. Dlatego spółka poszukuje nowych pracowników, którzy już niebawem będą mogli zasilić zespół w Jaworzynie Śląskiej.

– Nowy oddział powoli będzie zapełniać się obecnymi oraz nowoprzyjętymi pracownikami spółki. Obecnie rekrutujemy na stanowiska konduktorskie, jak również kierownicze. Intensywnie poszukujemy kierowników pociągów i maszynistów, którzy wzmocnią naszą kadrę – komentuje Bartłomiej Rodak.

Siedziba pracowników Kolei Dolnośląskich będzie mieściła się w budynku stacji kolejowej, która kilka lat temu przeszła gruntowną modernizację. Dzięki współpracy z gminą Jaworzyna Śląska, która odstąpiła część swoich pomieszczeń, przewoźnik może zagospodarować wnętrza i zatrudnić nowych pracowników.

Miasto z tradycją kolejową

Stacja Jaworzyna Śląska to jeden z najstarszych węzłów kolejowych na dolnym śląsku. Linie kolejową Wrocław Świebodzki – Świebodzice oddano do eksploatacji dla ruchu pasażerskiego w roku 1843.

– Miasto Jaworzyna Śląska swoje powstanie i rozwój zawdzięczają kolei, a tradycje kolejowe są wpisane w historię miasta. W roku 2009 zlikwidowano Sekcję Przewozów Pasażerskich, a pracowników przeniesiono do Sekcji Wrocław Główny. Można więc powiedzieć, że wracamy do macierzy – zaznacza Łukasz Romaniecki, dyrektor ds. technicznych Kolei Dolnośląskich.
W ostatnim okresie funkcjonowania sekcja zatrudniało około 60 pracowników. Tradycje kolejowe podtrzymywane są w Muzeum Kolejnictwa oraz przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, funkcjonujące w obrębie bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony