Partnerzy serwisu:

Nowy numer "Rynku Kolejowego" już w Empikach!

Jakub Madrjas 30.11.2019 9

Nowy numer "Rynku Kolejowego" już w Empikach!
Fot. Michał Szymajda
W najnowszym numerze prezentujemy raport o węzłach przesiadkowych. Oprócz tego szereg ciekawych rozmów, w tym z A. Furgalskim, W. Nowakiem, S. Bobsienem, K. Celińskim, A. Beroud i J. Malinowskim. Piszemy również o restrukturyzacji finansowania Trakcji PRKiI, powrocie kolei do Jastrzębia Zdroju i kolizjach pociągów ze zwierzętami. Warto zwrócić uwagę na relację z funkcjonowania kolei w Albanii – to dobry przykład na to, że kolej w Polsce mogłaby być w dużo gorszej sytuacji, niż obecnie…
Samochodoza przez lata miała się w Polsce dobrze. Głosy nawołujące do ograniczenia roli transportu indywidualnego na rzecz zbiorowego po raz pierwszy głośno wybrzmiały w poprzedniej kampanii samorządowej. W ostatnich wyborach parlamentarnych hasła związane z ochroną środowiska, walką z wykluczeniem transportowym nikogo już nie dziwiły, a kilku młodym politykom dały nawet mandat poselski. Ostatnie tygodnie przyniosły nagłośnienie kwestii bezpieczeństwa. Śmiertelne potrącenie pieszego na pasach na stołecznej ulicy Sokratesa wymusiło na władzach miasta daleko idące deklaracje w zakresie ograniczenia dopuszczalnych prędkości na drogach w mieście oraz wprowadzenia na szeroką skalę takich rozwiązań jak strefy Tempo 30.

Wdrożenie zmian zapewne spotka się z oporami i potrwa wiele miesięcy, jeśli nie lat. W parze z tymi działaniami powinno oczywiście iść promowanie transportu publicznego i poprawianie oferty dla mieszkańców. Koleje aglomeracyjne, metro czy szybki tramwaj, już od lat pokazują nam, że transport szynowy może być szybką i bezpieczną alternatywą dla samochodu. Jednym z kluczowych elementów miejskiej komunikacji są węzły przesiadkowe. To one powinny zachęcać do podróżowania i ułatwiać zmianę środka transportu – tak, żeby podróż była jak najszybsza. Jest o co walczyć. W roku 2018 w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 2838 osób.

Ograniczenie ruchu kołowego i poprawa jakości transportu publicznego pozwolą zmniejszyć liczbę ofiar.

Miłej lektury,
Łukasz Malinowski

Zobacz spis treści                                               Zamów prenumeratę
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony