Partnerzy serwisu:

Nowy Dwór Gdański. Znów dojedziemy wąskotorówką na cmentarz

Redakcja 30.10.2019 125

Nowy Dwór Gdański. Znów dojedziemy wąskotorówką na cmentarz
Pociąg ŻKDFot. Damian Szarek
Po raz kolejny Żuławska Kolej Dojazdowa zapewni w najbliższych dniach dojazd na cmentarz w Nowym Dworze Gdańskim. I zapewne, tak jak w poprzednich latach, pociągi uruchamiane przez operatora ŻKD – Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, będą się cieszyć bardzo dużym zainteresowaniem.
Pociągi na nowodworski cmentarz będą kursować w dniach 31 października – 2 listopada. Połączenie uruchamiane będą pomiędzy cmentarzem, główną stacją ŻKD oraz tymczasowym przystankiem Cyganka Przejazd, zlokalizowanym na linii w kierunku Stegny Gdańskiej, obok przejazdu kolejowego na drodze wojewódzkiej nr 502 w miejscowości Cyganka. Pomiędzy przystankiem Cyganka Przejazd i główną stacją ŻKD, na terenie Nowego Dworu Gd., zostaną uruchomione jeszcze dwa tymczasowe przystanki (Żelichowo – obok przejazdu kolejowego przy ulicy Bałtyckiej, a także Kochanowskiego – obok przejazdu kolejowego przy ulicy Kochanowskiego). W tej relacji w dniach 31 października – 2 listopada uruchomionych zostanie 8 par pociągów. 2 pary spośród nich kursować będą w wydłużonej relacji ze Sztutowa do cmentarza w Nowym Dworze.

1 listopada, pociąg zapewniający dojazd i powrót z mszy świętej na cmentarzu (dojazd na godz. 10.45, powrót o godz. 12.20) zostanie zestawiony z 4 wagonów krytych i 2 wagonów motorowych. W ubiegłym roku frekwencja w tych pociągach wynosiła po ok. 600 osób. W sumie z dojazdów na cmentarz pociągami ŻKD w ubiegłym roku skorzystało 1580 osób.

Przystanek przy cmentarzu znajduje się na dawnej linii w kierunku Lisewa (jej ostatni odcinek od cmentarza w kierunku Lisewa został rozebrany 2 lata temu). Połączenie na cmentarz obsługiwane jest tylko w okresie Wszystkich Świętych. Ogromne zainteresowanie usługami ŻKD (biorąc pod uwagę, że w samym Nowym Dworze Gd. zameldowanych jest ok. 10 tys. mieszkańców, a w całej gminie Nowy Dwór ok. 18 tys.) w tym okresie wynika z faktu, że przy cmentarzu nowodworskim nie ma praktycznie żadnego parkingu dla samochodów (parking jest natomiast dostępny na głównej stacji ŻKD w Nowym Dworze – i właśnie w ten sposób wielu mieszkańców dociera w tym okresie na cmentarz: dojeżdżając samochodem do stacji ŻKD i dalszy odcinek pokonując kolejką). Atrakcyjne są również ceny biletów: 2 zł na terenie Nowego Dworu Gd., 5 zł za przejazd do Sztutowa.

Szczegółowy rozkład jazdy ŻKD znajduje się tutaj.

Kursy na cmentarz to naturalnie tylko poboczna działalność ŻKD. Podstawową działalnością są kursy realizowane w okresie wiosennym i letnim na trasie Nowy Dwór Gd. – Stegna – Sztutowo/ Prawy Brzeg Wisły. W tym roku z usług ŻKD w okresie od długiego weekendu majowego do końca sierpnia skorzystało 69 tys. osób. W całym roku, licząc również pociągi „cmentarne” – 64 tys. osób.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony