Partnerzy serwisu:

Nowy Dwór Gdański: Wąskotorówką na cmentarz

RK 31.10.2018 2,1k

Nowy Dwór Gdański: Wąskotorówką na cmentarz
Fot. ŻKD
Od 31 października do 2 listopada Żuławska Kolej Wąskotorowa uruchomi pociągi zapewniające dojazd na cmentarz w Nowym Dworze Gdańskim. Nowością w ofercie „cmentarnych” pociągów ŻKD, w porównaniu z poprzednimi latami, będzie wydłużenie relacji i dodatkowe przystanki, uruchomione tylko na okres Wszystkich Świętych.
ŻKD znana jest przede wszystkim z uruchamiania w sezonie wakacyjnym pociągów z Nowego Dworu Gd. do Stegny i dalej na linii Sztutowo – Stegna – Prawy Brzeg Wisły. W 2018 r. z wakacyjnych pociągów ŻKD skorzystało 69 tys. osób (o 6 tys. więcej niż rok wcześniej). Żuławska kolejka zapewnia również w okresie Wszystkich Świętych dojazd na nowodworski cmentarz, położony ok. 2 km od stacji Nowy Dwór Gdańsku Wąskotorowy, przy dawnej linii do Lisewa (rozbiórka jej dalszego, ostatniego zachowanego odcinka, zakończyła się w 2017 r.). Odcinek do przystanku Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny czynny jest tylko w okresie Wszystkich Świętych. Dojazdy do cmentarza organizowane są od kilkunastu lat (przerwa miała miejsce tylko w czasie budowy drogi ekspresowej S7).

Wąskotorówka na dłuższej trasie

W porównaniu z zeszłorocznym rozkładem (kiedy to pociągi kursowały pomiędzy stacją w Nowym Dworze i cmentarzem), zaszły istotne zmiany. Tym razem pociągi pojadą na dłuższej trasie.

– Odpowiadając na potrzeby zgłaszane dla mieszkańców, uruchomione zostaną nowe przystanki tymczasowe ułatwiające podróżnym z północnych części Nowego Dworu dotarcie na cmentarz. Mieszkańców miejscowości, do których kolej wąskotorowa nie kursuje, zapraszamy do pozostawienia samochodów na parkingu na stacji w Nowym Dworze przy ul. Dworcowej 29. To pozwoli na raptem kilkuminutową podróż pociągiem, a przez to chwilę wytchnienia w poszukiwaniu miejsca parkingowego przy cmentarzu. Co roku większy tłok utrudnia i tak niekomfortową podróż samochodem na cmentarz – mówi Filip Bebenow z ŻKD.

Dodatkowe przystanki

8 par pociągów kursować będzie w tym roku na trasie pomiędzy cmentarzem, stacją Nowy Dwór Gd. Wąskotorowy i miejscowością Cyganka (położoną na linii w kierunku Stegny), gdzie zlokalizowany zostanie tymczasowy przystanek. Pomiędzy Cyganką i stacją w Nowym Dworze funkcjonować będą jeszcze dwa tymczasowe przystanki: Nowy Dwór Gdański Żelichowo (obok przejazdu kolejowego przy ulicy Bałtyckiej) i Nowy Dwór Gdański Kochanowskiego (obok przejazdu kolejowego przy ulicy Kochanowskiego). Dodatkowo, dwie pary pociągów pojadą na trasie pomiędzy nowodworskim cmentarzem i Stegną oraz Sztutowem. Zapewnią one dojazd na mszę na cmentarzu i powrót z niej. Pełny rozkład ŻKD w dniach 31 października – 2 listopada znaleźć można tutaj.

– Na obszarze Nowego Dworu za przejazd w jedną stronę bilet będzie kosztować zaledwie 2 zł. Na odcinkach ze Sztutowa i Stegny do Nowego Dworu cena będzie wynosić będzie od 4 do 5 zł w jedną stronę. Uprawnionym osobom przysługują bilety z ulgą ustawową – dodaje Filip Bebenow.

W ubiegłym roku z przejazdów na nowodworski cmentarz skorzystało 800 osób. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że Nowy Dwór Gd. jest miastem liczącym tylko 10 tys. mieszkańców, a cała gmina Nowy Dwór liczy 18 tys. mieszkańców. Duże zainteresowanie przejazdami do położonego na obrzeżach miasta cmentarza wynika z faktu, że przystanek Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny znajduje się przy samej bramie, a jednocześnie – przy cmentarzu nie ma dużego parkingu dla samochodów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony