Partnerzy serwisu:

Nowości w rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich

inf. prasowa 08.12.2017 3k

Nowości w rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich
Fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
Koleje Dolnośląskie podsumowały zmiany w rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w niedzielę, 10 grudnia.
Oto najważniejsze zmiany w ofercie przewoźnika:

D1 Lubań Śląski – Węgliniec – Bolesławiec – Legnica – Wrocław 

Rośnie liczba pociągów pomiędzy Legnicą i Wrocławiem. Pociągi kursować będą co pół godziny w szczycie i co godzinę poza szczytem. Poranny pociąg z Lubania, przyjeżdżający do Wrocławia ok. 7:20 w dni robocze pojedzie z prędkością 160 km/h i nie będzie zatrzymywał się na wszystkich stacjach pomiędzy Legnicą i Wrocławiem – dzięki czemu czas przejazdu tego odcinka spadnie do 43 minut. Analogicznemu przyśpieszeniu ulegnie pociąg powrotny, wyjeżdżający z Wrocławia ok. 15:05 (dawniej 14:45).

D3 Rawicz – Żmigród – Wrocław 

Na trasie z Rawicza do Wrocławia również wzrośnie liczba połączeń, zwłaszcza w dni wolne. Największą nowością będzie późnowieczorny pociąg powrotny do Żmigrodu, wyruszający z Wrocławia w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2:12. Niestety, w związku z rozpoczęciem przebudowy stacji Rawicz, zarządca infrastruktury (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) wprowadził duże ograniczenia przepustowości między Rawiczem i Żmigrodem – niektóre pociągi już od 10 grudnia na tym odcinku będą musiały być zastąpione autobusami.

D5 Legnica – Jaworzyna Śląska – Dzierżoniów Śląski – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Kudowa-Zdrój 

Na linii z Legnicy do Kudowy-Zdroju doszło do rekonstrukcji oferty w godzinach przedpołudniowych. Poranny pociąg z Legnicy (odjazd ok. 6:20) został skrócony do Kłodzka, natomiast kolejny pojedzie później (ok. 8:55 zamiast 7:45) i będzie wydłużony do Kudowy-Zdroju. Likwidacji ulegną połączenia z Legnicy do Międzylesia (ruch pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim a Międzylesiem przejmą pociągi elektryczne z Wrocławia – linia D9). Zwiększeniu ulegnie natomiast liczba połączeń pomiędzy Dzierżoniowem i Kamieńcem Ząbkowickim, co poprawi dojazd do Dzierżoniowa i Świdnicy od strony Ząbkowic.

D6 Szklarska Poręba Górna – Jelenia Góra – Wałbrzych – Wrocław 

Na trasie ze Szklarskiej Poręby do Wrocławia nie zaplanowano zasadniczych zmian w ofercie – liczba pociągów w rozkładzie rocznym pozostaje bez zmian, uruchomione zostanie jedynie dodatkowe połączenie Wrocławia i Jeleniej Góry w dni wolne (wyjazd z Wrocławia ok. 8:10, z Jeleniej Góry – ok. 12:48). Przyśpieszone zostają odjazdy ostatnich połączeń powrotnych z Wrocławia do Jeleniej Góry (o 20:40 zamiast o 21:10) i do Wałbrzycha (o 22:40 zamiast o 23:10). Niestety, w związku z rozpoczęciem przebudowy stacji Świebodzice, PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadziły duże ograniczenia w ruchu między Jaworzyną Śląską a Wałbrzychem – dwa pociągi musiały zostać zastąpione autobusami, trzeci (odjazd z Wrocławia po godzinie 12), został skrócony do Jaworzyny.

D7 Biskupice Oławskie – Jelcz – Wrocław Główny – Wrocław Wojnów 

Największe zmiany nastąpią na linii z Jelcza do Wrocławia, która zostanie połączona z dotychczasową linią D17 Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oznacza to, że pociągi z Jelcza w dni robocze nie będą kończyć biegu na stacji Wrocław Główny, lecz będą jechać dalej, umożliwiając wysiadanie na stacjach Mikołajów, Nadodrze, czy Sołtysowice – co ułatwi dojazd bezpośrednio do miejsc pracy i nauki. Z drugiej strony, poprawi to znacząco dojazd mieszkańcom Wojnowa, Kowal czy Swojczyc – wszystkie pociągi Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej będą umożliwiały dojazd do dworca Głównego. Liczba pociągów wzrośnie – od strony Jelcza z 16 do 18 par połączeń, z Wojnowa – z 13 na 14 par. Jeden z porannych pociągów zostanie wydłużony do granicy województwa – stacji w Biskupicach Oławskich.

D8 Trzebnica – Wrocław 

Rozkład jazdy nie ulegnie zasadniczym zmianom – w godzinach wieczornych w dni robocze zostanie uruchomiona dodatkowa para pociągów (odjazd z Wrocławia ok. godz. 19:50, z Trzebnicy ok. godz. 20:40). Na linii wprowadzony zostanie ruch cykliczny.

D9 Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Międzylesie – Lichkov  

Koleje Dolnośląskie przejmują większość połączeń na linii Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – Lichkov. Pociągi elektryczne, obsługiwane nowoczesnymi 3-, 4- i pięcioczłonowymi pojazdami Impuls zastąpią wysłużone składy EN57. Dotychczasowe połączenia Wrocław –Kudowa-Zdrój będą kursować jako linia D29.

D10 Wrocław – Legnica – Węgliniec – Zgorzelec – Goerlitz – Drezno 

W ofercie połączeń Wrocław – Drezno nie nastąpią znaczące zmiany. Dwie pary pociągów (odjazdy z Wrocławia po 12 i 18, przyjazdy do Wrocławia przed 10 i 22) zostaną przyśpieszone – nie będą zatrzymywać się w Jezierzanach, Osetnicy, Okmianach, Tomaszowie Bolesławieckim i Lasowie.

D12 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski 

Kursowanie zostaje zawieszone do momentu rewitalizacji linii kolejowej.

D15 Wałbrzych – Kłodzko – Kudowa-Zdrój 

Likwidacji ulegają połączenia do Międzylesia – ruch przejmują pociągi elektryczne linii D9. Pomiędzy Wałbrzychem i Kłodzkiem codziennie będzie kursować 7 par pociągów, w odstępach dwugodzinnych.

D16 Dzierżoniów Śląski – Świdnica – Wrocław  

Na linii nastąpiła rekonstrukcja rozkładu jazdy – liczba połączeń wzrosła z czterech do sześciu, w związku z czym zmieniły się godziny kursowania. Nowe pociągi kursować będą w skróconej relacji – z i do Świdnicy.

D19 Jelenia Góra – Zgorzelec/ Goerlitz – Węgliniec  

Koleje Dolnośląskie przejmują ruch wszystkich pociągów pomiędzy Jelenią Górą i Goerlitz. Pozwoli to na uruchomienie siedmiu par połączeń w dwugodzinnym takcie. Na odcinku między Goerlitz i Węglińcem ruch prowadzić będą szynobusy Kolei Dolnośląskich oraz pojazdy lubuskiego oddziału Przewozów Regionalnych, kursujące do Zielonej Góry. Godziny odjazdów nie ulegną znaczącym zmianom.

D21 Szklarska Poręba Górna – Harrachov – Liberec  

Oferta nie ulegnie zmianom, poza zwiększeniem liczby połączeń w czerwcowe weekendy.

D25 Wrocław – Legnica – Żagań – Żary – Forst (Lausitz)  

Została dokonana rekonstrukcja rozkładów jazdy. Pociągi z Żar do Legnicy będą odjeżdżać ok. godziny 5:40, 8:30, 10:40, 14:20, 16:50 i 19:10 (cztery połączenia są wydłużone do Wrocławia). Pociągi powrotne odjadą z Legnicy około 6:20, 9:10, 12:50, 14:10, 16:00 i 20:20 (trzy połączenia są prowadzone z Wrocławia). Przez cały rok, w dni wolne dwie pary pociągów będą przekraczać granicę niemiecką i dojeżdżać do Forst.

D29 Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko – Kudowa-Zdrój 

Z Wrocławia do Kudowy-Zdroju nadal uruchamiane będą trzy pary pociągów bezpośrednich. Odjazdy z Wrocławia zaplanowano po godzinie 7, 12 i 16. Odjazdy z Kudowy-Zdroju – po godzinie 8, 14 i 19. W związku z przejęciem ruchu na głównej linii z Wrocławia do Międzylesia, szynobusy do Kudowy-Zdroju będą kursować pod nowym oznaczeniem – D29.

D99 Berlin – Wrocław

Oferta nie ulega zmianie – Pociąg do Kultury kursować będzie w weekendy, umożliwiając przyjazd do Wrocławia w godzinach porannych i powrót wieczorem (w niedziele), lub w nocy (w soboty).

– Zaczynaliśmy obsługę niechcianych przez PKP linii z 5 autobusami szynowymi. Dzisiaj mamy 57 pociągów, z których połowa nie ma nawet 5 lat, a liczba pociągów, która odjeżdża z wrocławskiego Dworca Głównego nigdy w jego historii nie była tak duża – powiedział wczoraj Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich, podczas konferencji prasowej podsumowującej 10 lat działalności KD.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony