Partnerzy serwisu:

Nowości na bocznicach kolejowych – seminarium 12 lipca

Krzysztof Baczyński, Tor-Audytor 01.07.2016 155

Nowości na bocznicach kolejowych – seminarium 12 lipca
Fot. Rynek Kolejowy
– Funkcjonowanie bocznic kolejowych zostało ostatnio w Polsce objęte, nigdy wcześniej nie obowiązującymi na bocznicach, wymogami w zakresie analizowania bezpieczeństwa ruchu kolejowego – pisze Krzysztof Baczyński, dyrektor organizacyjny w Tor-Audytor Sp. z o.o. Już 12 lipca w Warszawie odbędzie się specjalistyczne seminarium na temat teorii i praktyki eksploatacji bocznic kolejowych.
– Nie tylko należy obecnie zgłaszać incydenty, wypadki i poważne wypadki kolejowe (zgodnie z ich definicjami zapisanymi w ustawie o transporcie kolejowym) odpowiednim władzom, ale dodatkowo należy to czynić w określonym prawnie czasie i we wskazanej w przepisach formie. Ponadto, wszystkie te „zdarzenia kolejowe” mają zostać objęte analizami w zakresie ustalania ich przyczyn oraz opracowywania wniosków doskonalących stan bezpieczeństwa. Nie jest to łatwe, co potwierdzi każdy, kto miał okazję zetknąć się z pracą komisji kolejowych badających te zdarzenia. A gdzieś w natłoku tych spraw bieżących zaciera się obowiązek dostosowania regulaminów pracy bocznic i obowiązujących na nich instrukcji do nowego porządku. Prawodawca dał na to sześć miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji (19 marca). Upłynęła już ponad połowa tego okresu… – zwraca uwagę dyrektor Baczyński.

– Wszyscy mamy w pamięci niedawne zapisy głoszące, iż bocznice kolejowe nie stanowią infrastruktury kolejowej. Co do litery prawa zapisy te już od pewnego czasu nie obowiązują, a teraz ujawniają się praktyczne skutki nowego porządku. Na początku roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie krajowego rejestru infrastruktury kolejowej. Dotyczy ono również bocznic kolejowych. Użytkownikom bocznic pan Minister wyznaczył czas na zgłoszenie danych do rejestru – pomiędzy 29 lipca 2017 a 16 marca 2018. Wydaje się to okresem dość długim i bardzo jeszcze odległym. Warto się do tego zawczasu przygotować – uważa ekspert.

O tych i podobnych dylematach związanych z bocznicami kolejowymi będzie można posłuchać podczas seminarium "Bocznice Kolejowe 2016", które odbędzie się 12 lipca w Warszawie. Wśród prelegentów znajdą się eksperci Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Urzędu Transportu Kolejowego, Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Tor-Audytor i TOR Certyfikacje.Więcej informacji - program oraz możliwość rejestracji: TUTAJ Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony