Partnerzy serwisu:

Nowości ŁKA: częściej do Tomaszowa, debiut na Olechowie

Roman Czubiński 29.11.2019 103

Nowości ŁKA: częściej do Tomaszowa, debiut na Olechowie
fot. Roman Czubiński
Zakończenie dostaw EZT Impuls 2 pozwoliło Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na największe w historii rozszerzenie oferty. 15 grudnia, wraz ze zmianą rozkładu jazdy, przewoźnik zwiększy liczbę pociągów blisko o jedną trzecią i pracę eksploatacyjną o 32%. Pociągi zaczną też obsługiwać nowy odcinek w łódzkim węźle.
Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego będą mogli korzystać z 10 par pociągów ŁKA do Łodzi dziennie. – Dojazd do stacji Łódź Widzew zajmie poniżej 40 minut, a na dworzec Łódź Fabryczna w centrum miasta – 46 minut. To czas nieporównywalny z jakimkolwiek innym środkiem transportu – podkreśla prezes ŁKA Janusz Malinowski. Dane te dotyczą pociągów omijających Koluszki. W przypadku tych, które będą przejeżdżały przez tę stację (wraz ze zmianą czoła), czas jazdy będzie dłuższy o ok. 10 minut.

Częściej i szybciej po regionie

Relacji, w których pociągi będą bezkonkurencyjne czasowo, ma być więcej. W nowym rozkładzie jazdy ŁKA uruchomi 19 par połączeń dziennie Łódź – Skierniewice. Najszybsze pociągi w szczycie porannym i popołudniowym będą pokonywały całą trasę w 45 minut. Również w tym przypadku dojazd samochodem w zbliżonym czasie nie jest możliwy. Podobnie jest w przypadku łódzkiej Kolei Obwodowej (Łódź Kaliska – Łódź Chojny – Łódź Widzew), na której ŁKA po raz kolejny zwiększyła liczbę kursów – w dni robocze liczba połączeń będzie teraz wynosiła 42,5 pary. 13 par pociągów połączy Kutno z Łowiczem, a od 14 marca, po zakończeniu prac na linii nr 11 – także ze Skierniewicami (wydłużonych będzie 6 par).

Nowością będą pociągi obsługujące strefę przemysłową na Olechowie i Jędrzejowie. 5 par połączeń dziennie w połączeniu z 2 parami uruchamianymi przez Przewozy Regionalne ma umożliwić dojazd i powrót pracownikom każdej z trzech zmian. Pociągi będą kursowały w relacji Łódź Fabryczna – Łódź Olechów Wschód – Łódź Chojny. – W przypadku dużego zainteresowania będziemy rozwijać tę ofertę, także o bezpośrednie połączenia z Sieradza czy innych miejscowości w województwie – zapowiada prezes.

Linie 14 i 16: nadal inwestycje i utrudnienia

Na kształt rozkładu jazdy wpływają prowadzone na liniach w regionie inwestycje. Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu rocznego nie dojdzie do wznowienia połączeń po linii 16 na odcinku Łódź Widzew – Zgierz. Jeszcze przez tydzień pociągi będą zastępowane przez autobusy. – Mamy deklarację PKP PLK o przywróceniu przejezdności 22 grudnia. Uruchomimy wtedy 12 par pociągów, a po zakończeniu prac zwiększymy ofertę – zapowiada Malinowski.

Na linii 14 natomiast do 29 lutego zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursowała na odcinku Łódź – Łask. Później, do 14 marca, będzie obejmowała już cały odcinek między Łodzią a Zduńską Wolą. Zwiększy się natomiast z 4 do 5 liczba par bezpośrednich połączeń kolejowych Łódź – Sieradz. Zgodnie z sugestiami podróżnych więcej będzie też kursów zastępczych autobusów przyspieszonych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony