Partnerzy serwisu:

Nowelizacja ustawy kolejowej podpisana przez prezydenta

Łukasz Kuś 08.08.2016 767

Nowelizacja ustawy kolejowej podpisana przez prezydenta
fot. PLK
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, której celem jest uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem oraz realizacją kolejowych inwestycji infrastrukturalnych.
Głównym celem ustawy jest uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem oraz realizacją kolejowych inwestycji infrastrukturalnych. Zmiany wynikają z potrzeby pełnego wykonania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz potrzeby zwiększenia efektywności realizowanych inwestycji infrastrukturalnych wskazywanych przez Komisję Europejską w zaleceniach dotyczących realizacji przez Polskę strategii „Europa 2020”.

Uproszczone procedury

Zmiany w ustawie dotyczą m.in. kwestii obowiązków nabywców i zbywców nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, kwestię trybów doręczeń pism i decyzji w postępowaniach odwoławczych i nadzwyczajnych dotyczących decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Nowelizacja wprowadza możliwość uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla jednego toru bez wykonania wszystkich urządzeń służących ochronie środowiska. Nowelizacja zakłada też programowanie wieloletnie mające na celu uelastycznienie procesu aktualizacji programu wieloletniego obejmującego inwestycje na liniach kolejowych.

Ograniczenie wycinki drzew

Ustawa wprowadza także regulację, która umożliwi ograniczenie zakazu zadrzewiania i zakrzewiania w odległości do 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego. Zgoda na odstąpienie od wyżej wskazanego zakazu będzie wydawana przez starostę, w drodze postanowienia, po uzgodnieniu z właściwym zarządcą infrastruktury kolejowej, ustawa zastrzega, że odstąpienie od zakazu nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, ani zakłócać działania urządzeń służących do prowadzenia tego ruchu. Wycinka drzew przy liniach kolejowych wzbudza liczne kontrowersje, o których piszemy tutaj.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie 14 dni po podpisaniu ustawy przez prezydenta. Więcej o tej nowelizacji pisaliśmy na Rynku Kolejowym tutaj
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony