Partnerzy serwisu:

Nowe wiadukty zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe w Poznaniu

inf. pras. 04.08.2018 3,5k

Nowe wiadukty zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe w Poznaniu
fot. PKP PLK
Dzięki projektowi z Krajowego Programu Kolejowego: „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” w Poznaniu zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.
W Poznaniu nowe wiadukty drogowe zastąpią dwa przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Golęcińskiej i Lutyckiej. Oznacza to wzrost poziomu bezpieczeństwa i sprawniejszą komunikację w mieście. Inwestycja obejmie budowę wiaduktów nad linią Poznań – Piła wraz z przyległym układem drogowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach projektu: „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, sfinansują wykonanie obiektów kolejowych za prawie 14 mln zł netto. Samorząd przeznaczy środki na pozostałą część inwestycji, w tym budowę dróg dojazdowych.

Wspólna praca miasta i PKP PLK

Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca 2022 r. Między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi a Miastem Poznań zostanie podpisane porozumienie, które określi m.in. zasady wspólnego przeprowadzenia postępowania przetargowego i finansowania inwestycji.

PKP Polskie Linie Kolejowe zaproponowały miastu Poznań także likwidacje 4 przejazdów kolejowo-drogowych i zastąpienie ich wiaduktami na ul. Kopanina, św. Michała, Starołęckiej, Lutyckiej k. przystanku Poznań Wola. Ta propozycja nie została jednak przyjęta.

Budowa wiaduktów realizowana jest z projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Polskie Linie Kolejowe realizują projekt we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

Likwidacja przejazdów nie tylko w Poznaniu

W Wielkopolsce bezkolizyjne skrzyżowania w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” planowane są także w Kostrzynie, Plewiskach, Kłodawie, Porażynie, Szamotułach. W Kostrzynie Wielkopolskim w czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Gmina Kostrzyn podpisały porozumienie dotyczące budowy wiaduktu kolejowego, który zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich.

Bezkolizyjne skrzyżowania budowane i modernizowane są w ramach wielu inwestycji Krajowego Programu Kolejowego, min. na modernizowanych liniach: Poznań – Warszawa, Poznań – Wrocław, Lublin – Warszawa, Kraków – Rzeszów, Opole – Kędzierzyn-Koźle.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony