Partnerzy serwisu:

Nowe technologie wsparciem dla branży kolejowej

inf. pras 16.09.2021 1,1k

Nowe technologie wsparciem dla branży kolejowej
fot. Meritus Systemy Informatyczne
Nowe rozwiązania technologiczne dają przewoźnikom kolejowym nieosiągalne do tej pory możliwości rozwoju, zwiększania efektywności operacyjnej oraz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i ochrony transportowanych ładunków. Wykorzystanie potencjału drzemiącego w innowacjach jest obecnie jednym z kluczowych czynników budujących konkurencyjność spółek przewozowych i determinujących ich pozycję rynkową.
Obecnie firmy technologiczne, które opracowują rozwiązania dla branży kolejowej, w dużej mierze koncentrują się na badaniu i rozwijaniu technologii zwiększających poziom automatyzacji, w tym innowacji wykorzystujących sztuczną inteligencję (ang. artificial intelligence, AI) i Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IOT), nawigację satelitarną oraz zaawansowane urządzenia, które potrafią zbierać i analizować dane pochodzące „prosto z torów”. Przykładem takiego rozwiązania jest system GeoTrainAI, który został opracowany przez polską spółkę Meritus Systemy Informatyczne.

Tabor kolejowy pod pełną kontrolą
System GeoTrainAI składa się z niewielkich lokalizatorów, analitycznego oprogramowania Big Data oraz internetowej platformy www.GeoTrainAI.com, która służy do monitorowania ruchu pojazdów kolejowych i ich kluczowych parametrów. Lokalizatory, w połączeniu z technologiami cyfrowymi o dużej mocy obliczeniowej, zbierają ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym na całej długości realizowanych tras i poddają je analizie z wykorzystywaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Dane przechwytywane przez System GeoTrainAI dotyczą m.in. aktualnej lokalizacji taboru (z dokładnością do 1,5 metra), liczby i czasu postojów, pokonanego dystansu, specyficznych zdarzeń na trasie czy prędkości, z jaką porusza się pociąg.

„Lokalizatory GeoTrainAI pracują w wyjątkowo wymagających warunkach eksploatacji. Są odporne na odziaływanie m.in. wilgoci, niskich i wysokich temperaturach, opadów śniegu, gradu i deszczu czy uderzenia i zabrudzenia. Stabilność ich działania, nawet w najtrudniejszych warunkach, zapewniają najwyższej jakości materiały wykorzystane w ich produkcji i odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Lokalizatory są wyposażone w silny magnes neodymowy o udźwigu do 35 kg, który pozwala na łatwy i szybki montaż po zewnętrznej stronie pojazdów, a także czujnik antykradzieżowy i czujnik oderwania. Co ważne, urządzenia nie ingerują w poszycie i elektronikę pojazdów. Są zasilane energią elektryczną lub słoneczną oraz posiadają wyjątkowo wytrzymałe i wydajne baterie. Lokalizatory można wprowadzić w tryb tzw. uśpienia, który wyłącza się automatycznie w momencie wznowienia ruchu pojazdu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie energii” – powiedział Mateusz Kalinowski – CEO Meritus Systemy Informatyczne.

Lokalizatory zasilane wyłącznie energią słoneczną mogą dokonywać pomiarów lokalizacji GPS co 60 sekund. Z kolei urządzenia podłączone do prądu odświeżają lokalizację nawet co 5 sekund. Pozwala to na bardzo dokładne śledzenie tras przy stosunkowo niskich kosztach. System GeoTrainAI wykorzystuje najnowsze technologie lokalizacji, w tym geofencing. Rozwiązanie pozwala na optymalizację w zakresie planowania tras, zwiększa skuteczność kontroli pociągów i efektywność zarządzania flotą, a także podnosi poziom ochrony przed kradzieżami. System umożliwia monitoring wybranych parametrów pojazdów, kontrolowanie ich stanu technicznego i odtwarzanie pełnej historii przebiegu pociągów. Dzięki danym, które są zbierane przez lokalizatory i gromadzone w systemie, możliwe jest wdrożenie wysoce efektywnego reżimu prac konserwacyjnych. Przekłada się to na redukcję ryzyka wystąpienia niespodziewanych przestojów związanych z awariami. Dane dotyczące realizowanych transportów mogą także odegrać ważną rolę w procesach likwidacji szkód i dopuszczania pojazdów do ruchu.

Eksperci o nowych technologiach w branży kolejowej podczas Targów TRAKO
O innowacyjnych technologiach dla transportu kolejowego będzie można posłuchać podczas największego spotkania branży kolejowej w Polsce w 2021 roku. Spółka Meritus Systemy Informatyczne organizuje seminarium pod hasłem „Jak nowe technologie IT mogą zwiększyć bezpieczeństwo kolei, usprawnić zarządzanie taborem i infrastrukturą oraz zwiększyć przepustowość linii kolejowej?”. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2021 w godzinach 16:00-17:00 podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 w gdańskim AmberExpo (I piętro, sala 2). Partnerami wydarzenia są: Google Cloud, OCHK - Operator Chmury Krajowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny oraz Laude Smart Intermodal S.A. Do udziału w seminarium zaproszono grono wybitnych ekspertów, którzy będą rozmawiać m.in. o przetwarzaniu w chmurze, sztucznej inteligencji czy innowacyjnych technologiach opracowanych przez spółkę Meritus Systemy Informatyczne, systemie GeoTrainAI oraz systemie WMS PINQUARK. Seminarium będzie prowadzone w języku polskim. Wystąpienia gości będą tłumaczone na język angielski oraz niemiecki.  

„Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja i przetwarzanie w chmurze są kluczowymi technologiami kształtującymi przyszłość branży kolejowej. Dowodem tego jest coraz częstsze wykorzystywanie tych innowacji w rozwiązaniach opracowywanych z myślą o logistyce kolejowej. Dobrymi przykładami są tutaj systemy opracowane przez naszą firmę - GeoTrainAI i WMS PINQUARK” – powiedział Mateusz Kalinowski, CEO Meritus Systemy Informatyczne„Celem organizowanego przez nas spotkania jest stworzenie platformy wymiany unikatowych doświadczeń w obszarze wykorzystywania najnowszych technologii IT w branży kolejowej. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą z uczestnikami Targów Kolejowych TRAKO. Jestem przekonany, że seminarium będzie cennym wydarzeniem dla przedstawicieli branży kolejowej. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu” – dodał.


Nowe technologie mają znaczący wpływ na zwiększenie wydajności, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i atrakcyjności kolejowych przewozów towarowych. Dzięki cyfryzacji przewoźnicy kolejowi mogą nie tylko zwiększyć efektywność i ochronę realizowanych przewozów, znacznie zredukować koszty operacyjne, zbudować silną przewagę nad konkurencją, ale także wprowadzić swój biznes w erę Przemysłu 4.0.  
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony