Partnerzy serwisu:

Nowe statystyki wypadków kolejowych w Europie. Co jest ich najczęstszą przyczyną?

Artur Bogdanowicz 10.11.2017 8,4k

Nowe statystyki wypadków kolejowych w Europie. Co jest ich najczęstszą przyczyną?
Pendolino po zderzeniu z autobusem KMfot. wirtualnynowydwor.pl
Międzynarodowy Związek Kolei, UIC, opublikował właśnie kolejny roczny raport nt. wypadków kolejowych. W bazie danych znajdują się informacje o wypadkach od 2001 r. przekazywane przez członków UIC (ich działalność obejmuje 89% terytorium europejskiego obszaru gospodarczego UE+EFTA). Do UIC należy również PKP S.A.
W 2016 roku 52% wypadków kolejowych spowodowanych zostało przez wtargnięcie na tory w niedozwolonym miejscu, 24% przez pokonywanie przejść kolejowych w niedozwolony sposób, np. mimo opuszczonych szlabanów zarówno przez pieszych, jak i zmotoryzowanych, a 7% to zdarzenia na peronie. W 13% wypadków przyczyny leżą po stronie kolei – czy to z powodów technicznych, czy ludzkich. Łącznie w wypadkach zginęło ponad 1600 osób, czyli więcej niż rok wcześniej (2015: 1512, gdy liczba ofiar była wyjątkowo niska).

W latach 2010-2014 dochodziło średnio do 130 „kolizji między pociągami i wykolejeń” rocznie. W 2015 odnotowano 89 wypadków tego typu, zaś w roku ubiegłym zaledwie 70 zdarzeń – w dwóch wypadkach kolejowych w Belgii i Niemczech oraz na skutek wykolejenia pociągu w Hiszpanii zginęło jednak aż 12 podróżnych.


​Liczba tzw. „znaczących zdarzeń” – w których udział brały pojazdy kolejowe i w których doszło albo do zdarzenia śmiertelnego, albo min. jedna osoba odniosła poważne obrażenia, albo doszło do poważnych strat materialnych lub znaczących utrudnień komunikacyjnych.

W ostatnich tygodniach w Polsce mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą wypadków na przejazdach kolejowych (np. kolizja Pendolino z autobusem Kolei Mazowieckich) oraz przypadkami przejechania sygnału "stój" (tutaj piszemy o sytuacji, jaka miała miejsce w Worowie) na semaforze. Urząd Transportu Kolejowego traktuje poważnie te zdarzenia i wzywa przewoźników do analizy procedur bezpieczeństwa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony