Partnerzy serwisu:

Fundacja Nowe Spojrzenie u Ministra Andrzeja Bittela

inf. pras. 02.04.2019 772

Fundacja Nowe Spojrzenie u Ministra Andrzeja Bittela
Fot. Nowe Spojrzenie
Wczoraj (1.04) przedstawiciele Fundacji Nowe Spojrzenie byli gośćmi Andrzeja Bittela, Wiceministra Infrastruktury odpowiedzialnego za kolej. W rozmowie poruszono kwestie modernizacji warszawskiej linii średnicowej, usług kolei świadczonych osobom niepełnosprawnym oraz przywrócenia regionalnych połączeń stykowych na granicy Mazowsza i Podlasia na odcinku Małkinia – Czyżew – Szepietowo - informuje fundacja.
Fundację Nowe Spojrzenie reprezentowali Wiceprezes Zarządu Piotr Figiel wraz z Elżbietą Karpowicz. Szczegółowo omówiono plany modernizacji warszawskiej linii średnicowej. Minister Bittel podkreślił konieczność osiągnięcia większej przepustowości linii (24 pociągi na godzinę w jednym kierunku), jako rezultatu modernizacji. Wiceprezes Figiel zwrócił uwagę, na potrzebę zlokalizowania nowych przystanków w miejscach najbardziej dogodnych dla potencjalnych pasażerów.

Problemy osób niepełnosprawnych

Osobną kwestią poruszoną w dyskusji były problemy osób niepełnosprawnych korzystających z usług kolei. Podsumowano dotychczasowe osiągnięcia przewoźników kolejowych, a także zakreślono plany przyszłej współpracy. Wiceprezes Figiel zwrócił uwagę na fakt, iż niepełnosprawnym dzieciom (z wyjątkiem podróży do szkoły, lekarza oraz na turnus rehabilitacyjny) nie przysługuje prawo do podróży z opiekunem / przewodnikiem korzystającym z biletu ze zniżką ustawową. Również podróż osoby niepełnosprawnej na wspólnym bilecie nie jest możliwa w przypadku gdy niepełnosprawny posiada uprawnienia do innego wymiaru ulgi w pociągu osobowym (regionalnym) i pośpiesznym (międzywojewódzkim). Wspólny bilet sprzedaje się wyłącznie z jednym wymiarem ulgi (np. 37%) - informuje fundacja

Przedstawiciele Fundacji Nowe Spojrzenie zaznajomili Ministra Bittela z dotychczasowymi rezultatami rozmów w sprawie przywrócenia połączenia stykowego na granicy Mazowsza z Podlasiem na linii kolejowej łączącej Warszawę z Białymstokiem. Przypomnijmy, że na czterdziestokilometrowym odcinku linii między Małkinią, a Szepietowem, od dziesięciu lat nie kursują pociągi osobowe w ruchu regionalnym. Idea przywrócenia połączenia stykowego spotkała się z uznaniem Ministra Bittela, który jest również radnym Sejmiku Mazowsza.

Ponadgodzinne spotkanie przebiegło w konstruktywnej oraz przyjaznej atmosferze. O rezultatach współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz przewoźnikami kolejowymi będziemy informować na bieżąco - podsumowuje fundacja.

PKP Intercity z nową tańszą infolinią dla niepełnosprawnych

Fundacja poinformowała też, że PKP Intercity uruchomiło specjalną telefoniczną infolinię dla osób niepełnosprawnych. Teraz osoby z niepełnosprawnościami mogą zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc w podróży dzwoniąc pod numer telefonu 42 205 45 31 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). - Deklarację o uruchomieniu infolinii dedykowanej dla osób z niepełnosprawnościami złożył Wiceprezes Jarosław Oniszczuk na spotkaniu z Piotrem Figlem, wiceprezesem Fundacji Nowe Spojrzenie - przypomina fundacja.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony