Partnerzy serwisu:

Nowe przystanki i nowe nazwy na sieci kolejowej

inf. pras. PKP PLK 15.08.2018 7,1k

Nowe przystanki i nowe nazwy na sieci kolejowej
fot. PKP PLK
Ostrów koło Radymna, Markuszowa, Huta Komorowska, Majdan Królewski Podlasek – to nowe przystanki, które od tego roku służą podróżnym na Podkarpaciu. Jeszcze w tym roku będzie nowy przystanek Subkowy Centrum na Pomorzu oraz Warszawa Koło. Równocześnie m.in. z rozwojem miast przystanki zmieniają nazwy.
W 2017 na sieć kolejowej przybyły nowe przystanki – Gorzów Wielkopolski Wschodni i Kraków Podgórze. To efekt zwiększonego zainteresowania koleją w miastach. W tym otwarto nowe przystanki na Podkarpaciu: Ostrów koło Radymna i Markuszowa, a także Huta Komorowska i Majdan Królewski Podlasek – których budowę sfinansowała gmina. Do końca roku PLK planują udostępnić budowane przystanki Subkowy Centrum na Pomorzu i Warszawa Koło.

W przyszłym roku zarządca infrastruktury planuje oddać do użytku ponad 20 nowych przystanków m.in. w aglomeracji warszawskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej czy krakowskiej.

Stare przystanki pod nową nazwą

Są też nowe nazwy istniejących stacji, np. Warszawa Wola to wcześniej Warszawa Kasprzaka. Natomiast przystanek Warszawa Młynów wcześniej nazywał się Warszawa Koło – zapewni on przesiadki do nowo budowanej stacji metra o tej samej nazwie.

Zdaniem PLK nowa nazwa często ułatwia podróże, gdyż jest lepiej związana z obszarem, na którym się znajduje. Przystanek Kielce Ślichowice – dawniej: Kielce Czarnów to sąsiad rozrastającego się osiedla Ślichowice, z coraz większą liczbą mieszkańców – potencjalnych pasażerów. Kielce Ślichowice znajduje się w pobliżu rezerwatu geologicznego Ślichowice, co dodatkowo ułatwia lokalizację miejsca.

W 2017 r. nowe nazwy zyskały stacje i przystanki w m.in.: Suchej Beskidzkiej Zamku (dawniej: Sucha Beskidzka Rynek), Kielcach – Kielce Słowik (wcześniej Słowik Przystanek). W tym roku w Opolu podróże ułatwiają „nowe” przystanki – Opole Borki (dawniej: Borki Opolskie), Opole Czarnowąsy (dawniej: Czarnowąsy) i Opole Chmielowice (dawniej: Chmielowice).

Podobna sytuacja jest m.in. w Zielonej Górze, gdzie do końca 2018 roku podróżni będą korzystać ze stacji Zielona Góra Główna (dawniej: Zielona Góra), Zielona Góra Przylep (dawniej: Przylep) i Zielona Góra Stary Kisielin (dawniej: Stary Kisielin).

W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe w uzgodnieniu z gospodarzami miejscowości wprowadzą nazwy nowych stacji i przestanków w 13 miejscach. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony