Partnerzy serwisu:

Nowe nazwy stacji i przystanków w nowym rozkładzie jazdy

Kasper Fiszer 13.12.2019 61

Nowe nazwy stacji i przystanków w nowym rozkładzie jazdy
Przystanek Miłocinfot. Regan1973, lic. CC BY-SA 4.0
Sześć stacji i przystanków kolejowych już od najbliższej niedzieli będzie nazywać się inaczej niż dotychczas. O części z wprowadzanych zmian warto wiedzieć, bo nowe nazwy nie przypominają w żaden sposób dotychczasowych.
Zaplanowana na niedzielę zmiana rocznego rozkładu jazdy na polskiej sieci kolejowej przynosi nie tylko zmiany w funkcjonowaniu bardzo wielu połączeń, ale także zmianę nazw kilku stacji i przystanków. Ta, którą zauważy najwięcej podróżnych, dotyczy bez wątpienia najważniejszego dworca kolejowego w Lublinie. Pozostałe odnoszą się bowiem do znacznie mniejszych punktów obsługi podróżnych.

Nazwy przystanków bliższe nazwom miejscowości

– Zmiany nazw przystanków mają przede wszystkim ułatwić pasażerom podróżowanie – mówi Marta Burczyk z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Mają bowiem lepiej precyzować lokalizację danej stacji – tłumaczy. To główny powód, dla którego Daleszewo Gryfińskie, stacja kolejowa na linii nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny położona w województwie zachodniopomorskim, zostanie przemianowana na Daleszewo.

– Nowa nazwa będzie tożsama z nazwą miejscowości – argumentuje nasza rozmówczyni. Również przystanek Zarzeka leżący na linii nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk będzie miał teraz w nazwie nazwę miejscowości, w której w rzeczywistości leży. Ponieważ istnieje już stacja Skoki w zupełnie innej części kraju, otrzyma on nazwę Skoki-Borowa. Przystanek Leonów na linii nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice leżący w województwie mazowieckim stanie się przystankiem Nowa Sucha, a Grzędzice Stargardzkie (na linii 351 Poznań Główny – Szczecin Główny) stracą przymiotnik „Stargardzkie” i staną się po prostu Grzędzicami.

Kolejna zmiana w Rzeszowie

Stacja Lublin będzie od niedzieli Lublinem Głównym. To silny w ostatnich latach trend zmian. Przypomnijmy, że stacja Zielona Góra jest od niedawna Zieloną Górą Główną, a dawny Rzeszów – Rzeszowem Głównym.

Niebawem w Rzeszowie nastąpi jeszcze jedna zmiana. – Przystanek Miłocin zmieni nazwę na Rzeszów-Miłocin – zapowiada Marta Burczyk. Dawna wieś Miłocin została 1 stycznia tego roku przyłączona do Rzeszowa. Leżący na terenie dzisiejszego osiedla Miłocin – św. Huberta przystanek znajduje się przy linii nr 71 Rzeszów Główny – Ocice.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony