Partnerzy serwisu:

PLK: Nowe możliwości kolei w województwie kujawsko-pomorskim

inf. prasowa 23.01.2018 71

PLK: Nowe możliwości kolei w województwie kujawsko-pomorskim
Stacja Bydgoszcz GłównaFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim to atrakcyjny czas przejazdu pociągów i komfortowa obsługa podróżnych na stacjach i przystankach. Przewoźnicy szybciej przewiozą także towary do północnych portów. Na prace w regionie PLK planują wydać łącznie ponad 1,5 mld zł.
W ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego (KPK) o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe planują objąć pracami 9000 km torów, a 8,5 tys. km torów zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Ośrodki o znaczeniu wojewódzkim zostaną połączone liniami o średniej prędkości 100 km/h. Skróci się czas przejazdu pociągiem, a podróżni na kilkudziesięciu nowo wybudowanych i zmodernizowanych przystankach będą mieli zapewniony lepszy, komfortowy dostęp do kolei. Na torach będzie jeszcze bezpieczniej. Podczas prowadzenia inwestycji pociągi pasażerskie będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Możliwy będzie również transport towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnią przepustowość linii, tzn. – możliwość przejazdu pociągów obok prowadzonych robót lub innymi, wcześniej przygotowanymi trasami. Realizację KPK zapewniają środki z programów UE i budżetu państwa.

– Realizacja Krajowego Programu Kolejowego zapewni lepsze podróże między miastami i regionami Polski. Skrócą się czasy przejazdów, a nowe możliwości kolei zapewnią równomierny rozwój wszystkich województw. Po prostu Łączymy Polskę – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Szybciej do Łodzi, Katowic i Warszawy

W Krajowym Programie Kolejowym jest dziesięć projektów, które szczególnie będą służyć województwu kujawsko-pomorskiemu. Dla pasażerów najbardziej odczuwalnym efektem inwestycji będą krótsze podróże – zwłaszcza zapewniające lepsze połączenia w regionie. Trwają obecnie prace na linii kolejowej z Torunia do Kutna. Wartość robót to 250 mln zł. Pasażerowie już mogą korzystać z komfortowych – nowych peronów – w miejscowościach Nieszawa Waganiec, Lubanie i Turzno. Są one wyższe, co zapewni sprawniejsze wsiadanie do pociągów. Wyższy komfort obsługi zapewnią też nowe wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Ze stacji i przystanków skorzystają również osoby niepełnosprawne, dzięki przygotowaniu odpowiednich podjazdów.

Prace na odcinku z Aleksandrowa do Włocławka poprawiły stan linii i zwiększyły bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. W efekcie pociągi przyspieszą do 140 km/h oraz poprawi się przepustowość linii, a to szansa na większą liczbę pociągów. Wygodne perony będą także na odcinku Czerniewice – Kaliska Kujawskie na przystanku Wiktorowo i stacji Kaliska Kujawskie. Podróże z Torunia do Kutna skrócą się o około kwadrans. Dzięki temu pojedziemy szybciej także do Łodzi, Katowic i stolicy.

Koleją w region

Skróci się czas podróży między Malborkiem a Grudziądzem o około 13 minut. Lepsze połączenia w regionie zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych. Przebudowanych będzie 70 km torów. Pociągi przyśpieszą do 120 km/h. Wyposażenie linii kolejowej w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem zwiększy poziom bezpieczeństwa i umożliwi płynną jazdę pociągów.

Z krótszych podróży skorzystają pasażerowie na trasach regionalnych: Brodnica – Grudziądz, Wierzchucin – Tuchola czy Toruń – Chełmża. O 8 minut, z obecnych 1 godz. i 4 min do ok. 56 min, krócej będzie trwała podróż pociągiem na trasie Brodnica – Grudziądz. Podobnie będzie na odcinku od Wierzchucina do Bydgoszcz Głównej, gdzie czas przejazdu skróci się z 48 min do ok. 40 min. Efektem inwestycji będą lepsze podróże pociągami czyli realna konkurencja dla samochodów.

Po prostu wygodna kolej

W regionie podróże, dzięki nowym peronom, nowoczesnym urządzeniom sterowania i wymianie torów, będą wygodniejsze i bardziej niezawodne. Na torach będzie miejsce na większą liczbę pociągów. Windy i pochylnie ułatwią dostęp do kolei osobom, mającym problem z poruszaniem się, bądź podróżującym z większym bagażem. Za sprawą nowych przejść podziemnych, wiaduktów oraz nowoczesnych zabezpieczeń na przejazdach kolejowo-drogowych znacząco wzrośnie poziom bezpieczeństwa pasażerów kolei, ale też kierowców i pieszych.

Realizacje projektów uwzględniają zasady ochrony środowiska, a nowe tory i montowane urządzenia zmniejszają oddziaływanie kolei na otoczenie. W praktyce to cichsze przejazdy mniej zanieczyszczeń i lepsze warunki życia w sąsiedztwie kolei.

Lepszy przewóz towarów


Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych to także sprawniejszy i szybszy przewóz towarów. W okolicach Bydgoszczy, między Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem, prace weszły w II etap modernizacji. Docelowo przebudowane zostanie 33-kilometrowy odcinek toru. Zarządca infrastruktury wymienia także sieć trakcyjną. Bezpieczny przewóz towarów zapewni remont przejazdów kolejowo - drogowych oraz wymiana rozjazdów na stacjach: Bydgoszcz Emilianowo, Bydgoszcz Wschód, Bydgoszcz Leśna i Maksymilianowo. Aby zwiększyć przepustowość linii zostaną wyremontowane 2 wiadukty. Prędkości pociągów towarowych zwiększy się ponad dwukrotnie do 100 km/h. Trasa będzie zapewniała sprawniejszy przejazd większej liczby składów w kierunku gdyńskiego portu.

Dobre połączenie z Trójmiastem

– Bydgoszcz jest nie tylko stolicą województwa kujawsko-pomorskiego, ale również znaczącym w kraju węzłem kolejowym. Centralne położenie na mapie Polski oraz gęsta sieć kolejowa są niewątpliwym atutem naszego regionu. Jestem przekonany, że efekty modernizacji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe w postaci krótszych czasów przejazdu oraz poprawy komfortu obsługi pasażerów na stacjach i przystankach zachęcą do jeszcze częstszych podróży koleją – podkreśla Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Sprawny ruch towarowy zapewni także przebudowa linii Maksymilianowo – Kościerzyna. Odcinek ten stanowi fragment tzw. magistrali węglowej. To ważny polski korytarz transportowy, który umożliwia bezpośredni przewóz węgla i towarów z południa Polski na północ. Planowana jest budowa drugiego toru na odcinku od Maksymilianowa do Wierzchucina, wymiana torów, elektryfikacja linii oraz kompleksowa przebudowa stacji Maksymilianowo. Pozwoli to na przewóz większej ilości towarów i kruszyw. Inwestycja usprawni dojazdy do i z portu w Gdyni. Przedsięwzięcie będzie doskonale służyło pasażerom. Dobrą trasą pociągi szybciej i sprawniej pojadą z Bydgoszczy do Trójmiasta – nie tylko przez Grudziądz, ale także przez Kościerzynę.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony