Partnerzy serwisu:

PLK: Nowe mosty i tory między Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim

inf. pras 08.11.2020 53

arrow
arrow
PLK: Nowe mosty i tory między Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PLK: Nowe mosty i tory między Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim
PLK: Nowe mosty i tory między Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim
PLK: Nowe mosty i tory między Opolem Groszowicami a Opolem Zachodnim
Sprawniejszy przejazd przez Opole zapewni przebudowa linii oraz mostów na odcinku Opole Zachodnie – Opole Groszowice. Dla podróżnych będzie dodatkowy peron na stacji Opole Główne. PLK podpisały umowę za 275 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z instrumentu Łącząc Europę CEF.
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na modernizacje odcinka linii Opole Groszowice – Opole Główne – Opole Zachodnie. Przetarg na te prace ogłoszono w styczniu. Wartość umowy „Realizacja robót budowlanych w formule „Buduj” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie” linia kolejowa 132 Bytom – Wrocław Główny na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie w zakresie linii 132 od km 97,210 do km 101,100 – wynosi blisko 275 mln zł (netto). 

Wykonawcą robót jest firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Termin realizacji wynosi 28 miesięcy. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility 2014 – 2020). Jak podaje PLK, w zakresie inwestycji ważna jest rozbudowa kolejowej przeprawy nad Odrą. Obok obecnego mostu będzie nowa, dodatkowa konstrukcja. Po zakończeniu prac, każdy z dwóch torów będzie na osobnym moście. Przebudowana przeprawa zwiększy sprawność podróży w obszarze Opola oraz na międzynarodowej trasie kolejowej.

Prace obejmą również trzy kolejowe mosty: nad kanałem Młynówki, nad kanałem Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są roboty na 3 wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Prószkowską i ul. Krapkowicką, gdzie przebudowa wiaduktu prowadzona będzie we współpracy z Miastem Opole i znacznie dogodniejsza stanie się komunikacja drogowa. Na stacji Opole Główne nowy peron 1a usprawni podróże. Zapewni on szczególnie obsługę pociągów w kierunku stacji Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie i Fosowskie. Nowy peron zwiększy przepustowość stacji Opole Gł.

Na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie przewidziano przebudowę ok. 10 km torów i wymianę 26 rozjazdów. Inwestycja obejmie też przebudowę sieci trakcyjnej. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych (na Aleja Przyjaźni i ul. Torowej) zwiększy poziom bezpieczeństwa. Dla prac na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie została już wcześniej wykonana dokumentacja projektowa za 3,8 mln zł.

Inwestycja na terenie Opola łączy się z pracami na odcinku Opole – Kędzierzyn-Koźle. Efekty robót na tej trasie już pozwalają podróżnym korzystać z nowych peronów. Pociągi jeżdżą po nowych torach. Istotnym elementem prac jest przebudowa mostów m.in. nad Kanałem Gliwickim. Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży i sprawniejsze przejazdy zarówno w obszarze województwa opolskiego jak i na międzynarodowej trasie E30, łączącej kraje Europy.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony