Partnerzy serwisu:

Nowe czeskie wagony Viaggio mogą kursować po Polsce

Michał Szymajda 06.06.2022 9,3k

Nowe czeskie wagony Viaggio mogą kursować po Polsce
Wagony Viaggio podczas testów w PolsceFot. Kajetan Orliński, http://wgk.cal.pl/
Nie ma już formalnych przeszkód, aby najnowszy nabytek Kolei Czeskich wjeżdżał z pasażerami na polskie tory.
W grudniu 2021 roku Ceske Drahy wprowadziły do ruchu pasażerskiego wagony Viaggio, wyprodukowane przez konsorcjum Siemens-Skoda. Wagony są przygotowane do kursowania z prędkością 200 km/h, są niezwykle ciche, mają bardzo wygodne fotele, są przygotowane do przewozu rowerzystów i osób na wózkach, mają nawet kącik dla dzieci czy specjalne, niewidoczne dla oka siatki na oknach wzmacniające sygnał GSM.

Na razie kursują w ramach nowej kategorii pociągów InterJet z Pragi do Pilzna i Chebu, jednak od początku było wiadomo, że Czesi chcą ich używać także w ruchu międzynarodowym. Dlatego producent był odpowiedzialny za przygotowanie nowego produktu do kursowania m.in. w Polsce. Teraz może się to odbywać bez przeszkód, w drugiej połowie maja zakończyła się bowiem ich homologacja w Polsce.

– Bardzo się cieszymy, że proces rejestracji nowego produktu, jakim jest zespół wagonów pierwszej i drugiej klasy, znanych pod marką handlową Viaggio, dobiegł końca. Nie ma już więc formalnych przeszkód, aby te jedne z najnowocześniejszych pojazdów w swoim typie, jeździły po Polsce – powiedział Marcin Górecki – rzecznik prasowy polskiego oddziału Siemensa Mobility. Podkreśla, że w homologację zaangażował się polski zespół koncernu. – Nie możemy się doczekać kursów tych wagonów z pasażerami w Polsce. Nie mamy wątpliwości, że bardzo spodobają się podróżnym. Wagony pokażemy także na berlińskich targach Innotrans we wrześniu – dodał.

Jednocześnie z polskim dopuszczeniem notyfikowano zezwolenie na wjazd na tory Węgier i Niemiec. W ostatnich dniach wagony uzyskały także dopuszczenie w Austrii i także tam mogą już bez problemu wjechać z pasażerami. Tymczasem w Czechach zorganizowano kampanię promocyjną nowej kategorii pociągów InterJet z udziałem znanego czeskiego aktora Iwana Trojana. Film promocyjny można zobaczyć poniżej.Ostatnio informowaliśmy też, że czescy kolejarze, w porozumieniu z PKP Intercity, chcą uruchomić pociągi z Pragi do Wrocławia. Nie jest wykluczone, że będą docierać też do Poznania i Gdyni. Jest bardzo prawdopodobne, że zestawione będą z nowych wagonów Viaggio. Na razie Czesi mają ich 50, w drodze jest dostawa do 180 sztuk kolejnych, tym razem do połączeń międzynarodowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony