Partnerzy serwisu:

Nowa linia kolejowa Konin-Turek jednak powstanie? Są porozumienia z gminami i powiatami

Jakub Madrjas 12.04.2021 6,3k

Nowa linia kolejowa Konin-Turek jednak powstanie? Są porozumienia z gminami i powiatami
Fot. Mariusz Tuszyński, SM42.pl
Województwo wielkopolskie nie rezygnuje z żadnego z projektów zgłoszonych do programu Kolej Plus. Wkrótce ma zostać ogłoszony drugi przetarg, na studia dla budowy nowej linii kolejowej Turek - Konin oraz dla rewitalizacji linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo.
Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się na ogłoszenie postępowania na prace studialne niezbędne do realizacji programu Kolej Plus. Obejmował przygotowanie studiów dla rewitalizacji kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390 / 236 Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec, rewitalizacji linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły oraz rewitalizacji linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń. 

W przetargu nie było jednak dwóch z pięciu zgłoszonych projektów: rewitalizacji linii kolejowej Gostyń – Kąkolewo oraz budzącej kontrowersje budowy nowej linii kolejowej Konin - Turek. Pomysł budowy linii kolejowej z Konina do Turku budzi ogromne kontrowersje ze względu na szacowany na przynajmniej miliard złotych koszt i niepewne efekty ekonomiczne. W postępowaniu brak studium dla rewitalizacji linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo; jak donosi lokalny portal Elka.pl, część radnych gmin i powiatów uważała, że większą część kosztów wzięło na siebie województwo

Są uzgodnienia, będzie kolejny przetarg na Kolej Plus w Wielkopolsce

Poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o stanowisko w obu sprawach.. Z odpowiedzi Roberta Pilarczyka, dyrektora Departamentu Transportu urzędu wynika, że Wielkopolska nie zrezygnuje z żadnego z projektów. - Województwo Wielkopolskie pierwotnie zakładało, że wykonawca/y studium dla wszystkich 5 projektów zostanie/ną wyłonieni w jednym postępowaniu składającym się z pięciu części zamówienia. Z uwagi na ramy czasowe narzucone odgórnie przez organizatora naboru do programu „Kolej+” oraz w związku z tym, że kompromis, co do partycypacji w kosztach opracowania studium dla [pierwszych trzech] projektów powyżej został osiągnięty wcześniej, podjęto decyzję, że postępowania przetargowe będą przeprowadzone w dwóch etapach: w pierwszym etapie dla projektów, co do których są już zawarte porozumienia, w drugim dla projektów, dla których negocjacje jeszcze trwają - wyjaśnia Pilarczyk.

Przedstawiciel urzędu marszałkowskiego dodaje, że uzgodnienia z jednostkami samorządu będącymi partnerami projektu Konin - Turek i Gostyń - Kąkolewo również zostały już zakończone. - Trwa procedura podpisywania porozumień. Przygotowywane są również dokumenty niezbędne do wszczęcia postepowania o udzielenie zamówienia publicznego na wyłonienie wykonawcy studium dla tych projektów. Samorząd Województwa Wielkopolskiego planuje ogłosić postępowanie w możliwie krótkim terminie - zapowiada Pilarczyk.

Koszty studiów dla programu Kolej Plus po połowie


Jak precyzuje przedstawiciel UMWW, koszty związane z opracowaniem wstępnego studium planistyczno – prognostycznego mają być pokryte z budżetów: Województwa Wielkopolskiego (lidera projektu) oraz samorządów zgłoszonych jako partnerzy danego projektu. - Partnerzy projektu zaakceptowali przedstawiony ogólny model podziału kosztów opracowania studium tj. 50 proc. - Województwo Wielkopolskie i 50 proc. - partnerzy danego projektu. Partycypacja poszczególnych partnerów projektu w ich puli została ustalona, odrębnie dla każdego z projektów - wyjaśnia.PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony