Partnerzy serwisu:

Nowa linia do Myślenic w programie Kolej Plus

inf. pras. oprac. jm 18.10.2018 0

Nowa linia do Myślenic w programie Kolej Plus
Fot. Jarosław Szlachetka
Myślenice znalazły się na liście miast, do których mają dotrzeć połączenia kolejowe dzięki programowi Kolej Plus, który wczoraj ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Pomysł budowy nowej linii kolejowej do Myślenic zdobywa coraz szersze poparcie. Urząd Marszałkowski zapowiedział w maju ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji przebiegu linii kolejowej Kraków –Świątniki Górne – Siepraw – Myślenice. PKP PLK jest otwarta na ten projekt, ale dotąd podkreślała że samorząd musi współfinansować prace przygotowawcze i budowę.

Być może zmieni się to za sprawą rządowego programu Kolej Plus, który wczoraj ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprost przyznał bowiem, że program ogłoszono ze względu na ograniczone środki finansowe w ramach np. Regionalnych Programów Operacyjnych w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020, a program Kolej+ "pozwoli na właściwe planowanie i wsparcie inwestycji mających na celu m.in. na usprawnienie komunikacji pasażerskiej na poziomie międzyregionalnym, racjonalne i spójne podejmowanie działań realizujących kierunki rozwoju kraju na poziomie regionalnym w obecnej i kolejnej perspektywie finansowej".

Ministerstwo wciąż nie opublikowało samego programu ani jego założeń, ale podano kilka nazw z dwudziestu miast, do których ma dotrzeć kolej dzięki programowi: Myślenice, Sokołów, Żnin, Turek, Jastrzębie-Zdrój i Śrem. Dlatego konferencję prasową zorganizował już wczoraj zabiegający o budowę linii poseł PiS Jarosław Szlachetka.

- Dla Myślenic to dobra i historyczna wiadomość: powstanie długo wyczekiwane połączenie kolejowe z Krakowem. Połączenie o którym mówiono od ponad stu lat. To prezent dla Myślenic na stulecie odzyskania niepodległości - powiedział Jarosław Szlachetka. Obecny na briefingu prasowym szef gabinetu Ministra Infrastruktury Łukasz Smółka podkreślał, że decyzja oznacza, że można zaplanować tę długofalową inwestycję i mieć przekonanie, że rząd ją zrealizuje.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony