Partnerzy serwisu:

Nowa generacja TGV wjedzie na tory w 2022 roku

Łukasz Kuś 12.09.2016 460

Nowa generacja TGV wjedzie na tory w 2022 roku
fot.Jeanlouiszimmermann CC BY-SA 3.0
Francuskiej koleje państwowe SNCF i koncern Alstom rozpoczęły pracę nad projektem nowej generacji pociągów wysokiej prędkości. 
SNCF i Alstom będą pracować wspólnie w ramach tzw. partnerstwa innowacyjności. Celem projektu jest opracowanie nowej generacji zespołów trakcyjnych dużej prędkości, które będą tańsze w zakupie i eksploatacji o 20%, będą zużywały o 25% mniej energii i produkowane będą z materiałów podlegających recyklingowi w 90% – informuje railwaygazette.com.

Ważnym celem projektu jest też opracowanie nowej modularnej przestrzeni pasażerskiej, która zapewni lepszy komfort i wygodniejsze poruszanie się po pociągu.

Specyfikacja nowej generacji TGV ma być gotowa w 2017 r. Projekt pociągu będzie opracowywany przez następne 4 lata, tak by nowa generacja TGV mogła wejść do eksploatacji w połowie 2022 r. Nad projektem pracuje zespół specjalistów z różnych dziedzin zatrudnionych w Alstomie i SNCF.

Dzięki zmianom w prawie wprowadzonym w 2014 r. francuskie spółki państwowe mogą podejmować współpracę z firmami prywatnymi na etapie opracowywania projektów, co obniża koszty projektowania. Partner komercyjny z kolei ma zagwarantowane, że państwowa spółki podpisze z nim kontrakt po tym jak faza projektowa się zakończy. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, jakie ponosi firma inwestując w badania i rozwój.

Również polski sektor publiczny wspiera prywatne firmy w dziedzinie badań i rozwoju. Producenci taboru mogą korzystać ze wsparcia NCBiR, o czym pisaliśmy na Rynku Kolejowym tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony