Partnerzy serwisu:

Nowa aplikacja ułatwi planowanie przewozów międzynarodowych

inf. pras 17.10.2022 881

Nowa aplikacja ułatwi planowanie przewozów międzynarodowych
zdjęcie ilustracyjneFot. OBB
Nowa aplikacja Agencji Kolejowej Unii Europejskiej „Route Compatibility Check” (RCC) ułatwi planowanie przewozów międzynarodowych. Korzyści z niej docenią przede wszystkim przewoźnicy kolejowi. Aplikacja wspomaga proces planowania trasy przejazdu, porównując parametry infrastruktury kolejowej i typu pojazdu. Aplikacja jest łatwa w użyciu i pozwala zaoszczędzić czas i nakłady – zachęca UTK.
Jak przypomina urząd, Unia Europejska posiada jedną z najgęstszych sieci kolejowych na świecie. Nie wszystkie kraje europejskie dysponują tym samym systemem infrastruktury kolejowej i tym samym zestawem typów pojazdów kolejowych (lokomotywy, wagony pasażerskie, wagony towarowe itp.). Przed uruchomieniem pociągu konieczne jest sprawdzenie zgodności pojazdu z siecią kolejową. Czynność ta nazywana jest właśnie „Route Compatibility Check”. Do przeprowadzenia sprawdzenia niezbędne są dwa rodzaje danych. Dane dotyczące infrastruktury kolejowej dostarczane są przez zarządców infrastruktury, a dane dotyczące typów pojazdów kolejowych dostarczane są przez przewoźników kolejowych. Podczas planowania tras przejazdów transgranicznych w Europie konieczne jest zebranie wszystkich tych danych od wielu podmiotów.

Jak dotąd nie istniało żadne narzędzie umożliwiające i automatyzujące tę czynność na poziomie europejskim. Dane dotyczące pojazdów i infrastruktury były zawarte w dwóch oddzielnych bazach prowadzonych przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej – w Europejskim Rejestrze Infrastruktury (RINF) oraz Europejskim rejestrze typów pojazdów kolejowych dopuszczonych do eksploatacji (ERATV). Obie bazy dają dostęp do danych z rejestrów krajowych, ale nie jest łatwo eksportować z nich dane i je porównywać. Aby rozwiązać ten problem, ERA opracowała aplikację Route Compatibility Check (RCC), która pozwala sprawdzić zgodność techniczną pojazdu z planowaną trasą – informuje UTK.

Aplikacja RCC wykorzystuje dane z baz ERA i wyświetla je na prostym interfejsie użytkownika. Aplikacja pozwala znaleźć odpowiedź na następujące pytania:

  • czy dany pojazd kolejowy jest kompatybilny z wybraną trasą (tj. można sprawdzić, czy pojazd może przejechać z punktu A do B),
  • jakie są wymagania, by pojazd mógł pojechać na wybranej trasie (tj. można sprawdzić parametry techniczne fragmentu sieci kolejowej, co może być przydatne np. przy projektowaniu nowego typu pojazdu),
  • jaką trasą omijającą punkt X może pojechać ten pojazd kolejowy? (tj. można szukać alternatywnych tras dla danego pojazdu w przypadku wystąpienia utrudnień w ruchu na wybranej trasie).
– Korzyści z nowej aplikacji docenią przede wszystkim przewoźnicy kolejowi; pozwala zaoszczędzić czas i nakłady. To, co w przeszłości wymagało długotrwałych ręcznych kontroli i obliczeń, teraz jest dostępne „od ręki” w nowej aplikacji – zapewnia UTK. Aplikacja jest narzędziem wspomagającym planowanie, które umożliwia łatwe pozyskanie informacji niezbędnych do zaplanowania trasy przejazdu. Aplikacja RCC jest dostępna pod tym linkiem.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony