Partnerzy serwisu:

Nevomo (Hyper Poland): W listopadzie jazdy testowe na nowym torze

Jakub Madrjas 16.10.2020 4,1k

Nevomo (Hyper Poland): W listopadzie jazdy testowe na nowym torze
Fot. Nevomo
Spółka Nevomo (dotąd Hyper Poland), zmieniła swoje plany dotyczące testów technologii magrail. Wykonano dodatkowy, średnioskalowy tor testowy na którym w przyszłym miesiącu mają się odbyć kolejne testy silnika liniowego. Spółka zapewnia, że nie wpłynie to na terminy pełnoskalowych testów.
Kilka dni temu Hyper Poland poinformowało o zmianie brandu oraz towarzyszącej mu identyfikacji wizualnej na Nevomo. Flagowym projektem spółki ma być magrail -  technologia lewitacji magnetycznej w ramach istniejących korytarzy oraz przepisów kolejowychPod koniec 2019 roku zakończyła prace nad demonstratorem technologii magrail w skali 1:5. Jak zwróciliśmy uwagę zapowiadano wówczas, że według w październiku 2020 roku w Żmigrodzie na terenie Instytutu Kolejowego w drugiej połowie 2020 roku miała się rozpocząć budowa pełnowymiarowego 500-metrowego toru testowego systemu magrail. Poprosiliśmy spółkę o szczegółowe informacje na ten temat.

Jak zapewnia Izabella Lis z biura prasowego Nevomo, wszystkie prace w tym te związane z budową toru testowego, są realizowane zgodnie z harmonogramem projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zmieniła się jednak formuła przygotowania toru konwencjonalnego do zainstalowania elementów systemu magrail - pierwotnie zakładano margines na wykonanie remontu toru przez Nevomo (wówczas Hyper Poland) we własnym zakresie. W obecnej formule spółka będzie przeprowadzać znacznie mniejszy zakres prac remontowych na torze, stąd, jak tłumaczy, możliwe jest „wejście” na tor w późniejszym terminie. - Nie ma on jednak wpływu na zakładane terminy rozpoczęcia instalacji komponentów technologii magrail (wiosna 2021) ani na termin przeprowadzenia pierwszych testów (lato 2021) - podkreśla przedstawicielka spółki.

To jednak nie wszystko. Spółka zdecydowała się na przeprowadzenie dodatkowych, średnioskalowych testów, w szczególności pod kątem parametrów działania silnika liniowego. - Skala poszczególnych elementów jest różna, tj. korzystamy z nieznacznie mniejszego rozstawu szyn, przy którym możemy przetestować działanie silnika w sposób niezbędny przed wejściem na tor 1435 mm - mówi "Rynkowi Kolejowemu" Przemysław Pączek, prezes (CEO) Nevomo. Jak dodaje, kilkudziesięciometrowy odcinek testowy torowiska wraz z silnikiem liniowym jest już zamontowany. - Obecnie trwa proces kalibracji systemu, a w listopadzie rozpoczną się jazdy testowe - zapowiada.

Efektem tego etapu ma być przede wszystkim sprawdzenie parametrów pracy silnika w skali zbliżonej do docelowej. - Dzięki temu wiosną 2021 wejście na pełnoskalowy tor będzie dla nas płynniejsze. Zminimalizujemy też ryzyko popełnienia błędów, których skutki w pełnej skali byłyby znacznie dotkliwsze - tłumaczy Pączek. - Równocześnie – pomimo komplikacji związanych z sytuacją epidemiologiczną - kontynuujemy inne prace laboratoryjne, m.in. w zakresie testów lewitacji magnetycznej. Ich wyniki również w znacznym stopniu usprawnią proces projektowania i wykonania pełnoskalowego toru lewitacyjnego - podsumowuje prezes Nevomo. 
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony