Partnerzy serwisu:

Norweski państwowy przewoźnik NSB zmienia nazwę. Od teraz to Vy

Michał Szymajda 02.05.2019 2,7k

Norweski państwowy przewoźnik NSB zmienia nazwę. Od teraz to Vy
Fot. Vy, ex. NSB
NSB zmieniły swoją nazwę na Vy 24 kwietnia. Pod tą marką działać będą wszystkie marki transportowe, nad którymi pieczę sprawowało wcześniej NSB, czyli także autobusy Nettbuss.
Vy przedstawiło już swoje nowe barwy, pod którymi działać będzie w Norwegii i Szwecji (niektóre z połączeń realizowane są też w kraju sąsiednim). Zaprezentowano także wizualizację pociągów produkcji Stadlera w „nowej skórze”.

Przekształcenia w NSB były prowadzone latami. W 2002 NSB wyszło z dużej kolejowej grupy, a w 2016 roku cały tabor został przejęty przez państwową spółkę Norske Tog, która de facto jest teraz poolem taborowym przekazującym pojazdy do obsługi np. NSB, a teraz Vy. Jeśli będzie taka potrzeba, może je także udostępniać podmiotom, które zdobędą kontrakty na rynku w drodze przetargu. Pierwszym zwycięzcą przetargu „z zewnątrz” będzie Go-Ahead, który jesienią 2018 zdobył zlecenie na przewozy na południe od Oslo.

Z NSB została teraz wyłączona działalność związana ze sprzedażą biletów, której obsługą zajmuje się także specjalnie powołana spółka Entur. Nikt nie ukrywa, że zmiany mają związek z planowaną liberalizacją norweskiego rynku przewozów pasażerskich, zgodnie z duchem IV pakietu kolejowego.

Allrail, organizacja wspierająca liberalne zmiany na kolei w Europie, pochwaliła za pomysł NSB. Stwierdza, że wydzielenie sprzedaży biletów ze spółki i jej rebranding przyczyni się do większego otwarcia rynku. – To znakomity przykład na to, że spółka państwowa potrafi adaptować się do nowych warunków. Inne kraje, niechętne otwarciu rynku, powinny brać przykład z Norwegii – powiedział Nick Brooks, sekretarz generalny Allrail.

CargoNet, przewoźnik Cargo, pozostanie pod swoją nazwą.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony