Partnerzy serwisu:

Norwegia nie jest żyłą złota dla Torpolu. Spółka minimalizuje straty

inf. pras., oprac. jm 24.08.2018 17

Norwegia nie jest żyłą złota dla Torpolu. Spółka minimalizuje straty
Fot. JM, Rynek Kolejowy
Torpol przyznaje, że wejście na rynek norweski okazało się fiaskiem. Skandynawowie wciąż nie uruchomili zapowiadanego od lat programu modernizacji sieci kolejowej. W tej sytuacji giełdowa spółka zastanawia się, czy utrzymywać spółkę Torpol Norge.
Poprzedni zarząd Torpolu postanowił zainwestować w Norwegii na początku obecnej dekady. Jeszcze w 2014 roku świętowano szósty i siódmy projekt realizowany w Norwegii przez Torpol Norge. Od końcówki 2016 roku było jednak coraz gorzej. Ostatni kontrakt, o którym informował Torpol, pozyskano w marcu 2017 roku. Opiewał on na 24 mln zł netto (w przeliczeniu). Kolejnych zamówień brak. 

– Pomimo optymalizacji zatrudnienia oraz przeniesienia części potencjału kadrowego i maszynowego do Polski, brak nowych przetargów uniemożliwia Torpol Norge uzyskiwanie przychodów pozwalających na pokrycie kosztów prowadzenia działalności. W najbliższych miesiącach podejmiemy decyzję, czy definitywnie kończymy działalność Torpol Norge, czy też ją kontynuujemy przy wsparciu finansowym ewentualnego lokalnego inwestora branżowego. Aktualnie rozważamy różne opcje dalszego funkcjonowania spółki zależnej – powiedział Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, w komunikacie opublikowanym przez spółkę.

Jak tłumaczy, mimo ciągłych zapowiedzi, na rynku norweskim nadal nie został uruchomiony w istotnym stopniu program modernizacji linii kolejowych zawarty w Narodowym Planie Transportowym (NTP) na lata 2018–2029. – Duże opóźnienia dotyczą również postępowań na tamtejszym rynku tramwajowym. Założenia NTP, na których opieraliśmy plany prowadzenia działalności w Norwegii, mówiły o nakładach na infrastrukturę o wartości ok. 110 mld zł począwszy od 2018 roku – wyjaśnia.

Torpol dokonał właśnie odpisu dotyczącego wartości zadłużenia z tytułu pożyczki, której udzielił Torpol Norge AS w wysokości ok. 17,48 mln zł oraz zawiązał rezerwę w wysokości 7,79 mln zł związanej z zabezpieczeniem środków niezbędnych do zakończenia procesu restrukturyzacji spółki zależnej Torpol Norge AS. Zgodnie z prawem poinformował o tym inwestorów – operacje księgowe zostaną ujęte w sprawozdaniu spółki za pierwsze półrocze 2018 roku. Ich łączna wartość to 25,27 mln zł.

Spółka zapewnia, że odpis i rezerwa mają charakter niepieniężny i nie wpłyną na bieżącą działalność spółki matki. – Nasz rekordowy portfel zleceń jest realizowany prawidłowo na dodatniej rentowności – nic się w tej kwestii nie zmieniło. Aktualnie skupiamy się nad zapewnieniem dostępu do odpowiedniego poziomu finansowania w związku z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy, ponieważ istotnie przyspieszyliśmy z realizacją kontraktów. Myślę że wyniki finansowe samej działalności operacyjnej w Polsce, gdyby nie dokonane odpisy jednorazowe obciążające Torpol, nie powinny przynieść zaskoczenia na rynku – powiedział prezes Grabowski.

Torpol ma obecnie rekordowy portfel zamówień, który jednak nie przekłada się na dobre wyniki finansowe. Realizuje m.in. modernizację fragmentu linii E20, linii E59216 Olsztyn – Olsztynek czy układ torowy dla nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony