Partnerzy serwisu:

Nocne pociągi Trójmiasto – Warszawa jadą coraz dłużej. Dlaczego?

Michał Szymajda 08.07.2016 370

Nocne pociągi Trójmiasto – Warszawa jadą coraz dłużej. Dlaczego?
Nocne pociągi Trójmiasto – Warszawa jadą coraz dłużej.Fot. Romuald Stolnicki
Dlaczego nocne pociągi łączące Warszawę z Trójmiastem omijają najszybszą drogę między metropoliami – magistralę E65 – serwując pasażerom konieczność jazdy w czasie dłuższym niż autobusowa konkurencja? Okazuje się, że PKP Intercity miało w tym względzie niewiele do powiedzenia.
Letni rozkład jazdy pociągów mocno zaskoczył pasażerów podróżujących nocą pomiędzy stolicą a Wybrzeżem.

Pierwszy z nocnych pociągów łączący Warszawę z Trójmiastem i Kołobrzegiem wytrasowany został przez Olsztyn, przez co jego czas jazdy pomiędzy stacjami Warszawa Centralna a Gdańsk Główny dochodzi do 5 godzin i 55 minut, natomiast między Warszawą Centralną a Kołobrzegiem aż 11 godzin i 18 minut. Pośrednio winne są temu długie postoje na stacjach Olsztyn Główny (25 minut), Lębork (22 minuty) i Koszalin (58 minut), gdzie dochodzi do łączenia wagonów z innych pociągów. Warunków tak długiej podróży pasażerom nie osładza fakt, że w składzie znajduje się tylko jeden wagon sypialny. Wynika to z problemów taborowych PKP Intercity.

Drugi z pociągów uruchamianych nocą – TLK Gemini – w ogóle omija Gdańsk i Sopot, a to ze względu na przejazd przez Bydgoszcz i dalej przez Kościerzynę. W tym wypadku czas przejazdu pomiędzy Warszawą a Gdynią jest rekordowy i wynosi 7 godzin i 45 minut (pełna relacja pociągu to Rzeszów – Hel).

Z informacji podanych przez ministra Stommę odnośnie do przyczyn takiego wytrasowania pociągów (przynajmniej tego, który przejeżdża przez Olsztyn), wynika, że winne są prace, które PKP PLK realizuje w godzinach nocnych na magistrali E65 między Warszawą a Gdańskiem. Zarządca infrastruktury jednak zaprzecza.

– PKP PLK nie prowadzi na trasie między Warszawą a Gdynia robót inwestycyjnych, które powodowałyby konieczność skierowania przewoźnika inną, okrężną trasą – mówi Ewa Symonowicz–Ginter z trójmiejskiego oddziału PKP PLK. Podaje jednak inny powód dla którego PKP Intercity zdecydowało się na wydłużenie przejazdu pociągu.– Trasa przez Olsztyn została przydzielona na wniosek przewoźnika, jednak na taką decyzję wpływ miały zapewne roboty, które prowadzi miasto Gdańsk przy budowie Forum Gdańsk. Prace te, w porze nocnej, wymagają przerwy w ruchu pociągów w przejeździe przez Gdańsk pomiędzy 23 a 3.50 – wyjaśnia.


Pociąg TLK Gemini na kaszubskim odcinku linii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony