Partnerzy serwisu:

Niewidome dzieci zwiedziły Pendolino

Jakub Madrjas 19.06.2016 143

Niewidome dzieci zwiedziły Pendolino
fot. PKP IC
Wsiadanie i wysiadanie z pociągu, poruszanie się po składzie i peronie – te z pozoru proste czynności stają się ogromnym wyzwaniem, gdy wzrok musi zastąpić dotyk. Dlatego PKP Intercity, odpowiadając na prośbę Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, zorganizowało wycieczkę dla wychowanków na stacji postojowej Warszawa Grochów i w pociągu Pendolino.
Z myślą o niewidomych i słabowidzących podróżnych, PKP Intercity zorganizowało dwie wycieczki dla uczniów Ośrodka na stacji postojowej Warszawa Grochów i dworcu Warszawa Wschodnia. Przewoźnik planuje też organizację kolejnych spotkań, których celem jest nauka bezpiecznego podróżowania koleją, orientacji przestrzennej oraz samodzielnego poruszania się po pociągu i peronie. Wycieczki są uzupełnieniem zajęć z orientacji przestrzennej i bezpiecznego poruszania się dla wychowanków Ośrodka. W trakcie takiego spotkania uczniowie mogą zapoznać się z dziobem i wnętrzem pociągu Pendolino, a także z elementami umundurowania i narzędziami pracy konduktora czy maszynisty.

Podczas zwiedzania pracownicy PKP Intercity udzielają porad dotyczących planowania i organizowania podróży koleją. Uczestnicy spotkania mogą też dowiedzieć się o prawach, jakie przysługują osobom niewidomym oraz zasadach zgłaszania asysty. Na Dworcu Wschodnim wychowankowie wraz z opiekunami mają możliwość ćwiczenia wsiadania i wysiadania z pociągu. Nauczyciele orientacji przestrzennej starają się ich uczyć, jak w przyszłości samodzielnie podróżować koleją. Dlatego też zaznajamianie się z pociągiem pozwala przełamać pierwszy lęk przed korzystaniem z tego typu pojazdów.

– Lekcja na Olszynce Grochowskiej była dla naszych uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Dzięki PKP Intercity mieli możliwość doświadczyć, jak wygląda wnętrze pociągu czy też bez pośpiechu dotknąć pojazdu. W trakcie standardowej podróży nie zawsze jest to możliwe. Zdecydowanie największą radość u dzieci sprawiła możliwość zwiedzenia kabiny maszynisty. Każda taka lekcja jest kolejnym krokiem ku samodzielności – podsumowuje spotkanie Anna Maria Sobolewska, nauczyciel orientacji przestrzennej w Ośrodku.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony