Partnerzy serwisu:

Niespodziewana inauguracja ruchu turystycznego do Spały

Kasper Fiszer 13.08.2018 4,5k

Niespodziewana inauguracja ruchu turystycznego do Spały
Pociąg Przewozów Regionalnych w Spalefot. Kasper Fiszer
W połowie sierpnia rozpoczął się sezon turystyczny na linii kolejowej z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały. Dość niespodziewanie gmina Inowłódz porozumiała się z Przewozami Regionalnymi, które uruchomią w pięć letnich sobót pociągi nadzwyczajne z Łodzi. Podróżni mogą dojechać rozkładowym pociągiem do znanej miejscowości wypoczynkowej po rocznej przerwie.
Do 2016 r. na krótkiej, dziewięciokilometrowej linii kolejowej nr 53 łączącej Tomaszów Mazowiecki ze Spałą utrzymywany był sezonowy ruch pociągów rozkładowych z Łodzi. W poszczególnych latach organizacja przewozów była różna: kursy na zasadach komercyjnych uruchamiały Przewozy Regionalne (wówczas pasażerowie kupowali w nich bilety) bądź finansowała je gmina Inowłódz (a podróżni korzystali z nich bezpłatnie). W zeszłym roku kilkuletnia tradycja została jednak przerwana. Wszystko wskazywało, że i w tym roku na trasie do znanego uzdrowiska nie pojawią się pociągi sezonowe.

Organizacją kursów zajął się samorząd lokalny

Jak informowaliśmy bowiem w kwietniu, PR uzależniały obsługę letnich połączeń od finansowania zewnętrznego. Dotowaniem pociągów nie był natomiast zainteresowany marszałek województwa łódzkiego. Choć samorząd regionalny pierwotnie sugerował, że możliwa byłaby organizacja jednego przejazdu w ramach cyklu wycieczek „Pociągiem w Łódzkie”, ostatecznie plany te zmieniono.

Choć minęła już ponad połowa wakacji, ciężar organizacji kursów wzięła na siebie ostatecznie gmina Inowłódz. – W sobotę 11 sierpnia o godzinie 10:05 z dworca Łódź Kaliska wyruszył pierwszy z pięciu pociągów do Spały. Połączenia są realizowane w ramach kolejnej edycji projektu EkoPociąg i są bezpłatne. Pociągi będą kursowały przez pięć kolejnych sobót, tj. 11, 18 i 25 sierpnia oraz 1 i 8 września tego roku – powiedział nam Przemysław Sowała, rewizor w Oddziale Łódzkim Przewozów Regionalnych. Dodał, że przewoźnik zawarł stosowną umowę z UG Inowłódz.

Linię znów obsłużą pojazdy SA139

Przewoźnik będzie realizował co tydzień jedną parę kursów. Pociąg powrotny wyjedzie ze Spały o 17:36. W obu kierunkach postoje pośrednie zaplanowano na przystankach łódzkiej kolei obwodowej (Pabianicka, Chojny, Dąbrowa), w Łodzi-Widzewie i Łodzi-Andrzejowie, a także w Gałkówku i Tomaszowie Mazowieckim. Podobnie jak w latach ubiegłych, pasażerowie muszą zaanonsować swój udział w wyjeździe z wyprzedzeniem.

– Zgłoszenia uczestników są przyjmowane pod adresem e-mail promocja@inowlodz.pl oraz pod numerem telefonu 537 538 442 – wskazuje nasz rozmówca. Przedstawiciel Przewozów Regionalnych dodaje, że pociągi Łódź Kaliska – Spała obsługiwane będą autobusami szynowymi. Można więc spodziewać się, że na linii nr 53 po raz kolejny zobaczymy pojazdy SA139.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony