Partnerzy serwisu:

Niemcy: Autonomiczny pociąg regionalny Alstomu pojedzie z pasażerami

Jakub Madrjas 29.05.2020 118

Niemcy: Autonomiczny pociąg regionalny Alstomu pojedzie z pasażerami
fot. Alstom
W 2023 roku w Niemczech rozpocznie się pierwsza na świecie automatyczna eksploatacja pociągów regionalnych Alstom Coradia Continental.
Projekt badawczy rozpocznie się w 2021 r., a eksploatacja testowa pierwszych autonomicznych pociągów - na początku 2023 r. W ramach tego projektu dwa pociągi oparte na udanej platformie Coradia Continental zostaną wyposażone w europejski system sterowania pociągiem (ETCS) oraz dodatkowe urządzenia automatycznego prowadzenia pociągu. Urządzenia te umożliwią automatyczną eksploatację, testując różne stopnie automatyzacji (GoA): GoA3 w regularnej eksploatacji pasażerskiej oraz GoA4 podczas manewrowania. GoA3 opisuje w pełni autonomiczny przejazd pociągu, ale z towarzyszącym mu pracownikiem, który może interweniować w eksploatacji w razie zagrożenia. GoA4 oznacza operację bezobsługową, bez personelu na pokładzie, ale z możliwością zdalnego sterowania.

Pociągi mają być eksploatowane w warunkach codziennego ruchu regionalnego. Właścicielem taboru będzie Stowarzyszenie Obszaru Metropolitalnego Brunszwiku (Regionalbahnfahrzeuge Großraum Braunschweig) - główny partner projektu. W projekcie uczestniczy też prywatny przewoźnik Enno, Uniwersytet Techniczny w Berlinie oraz instytut Niemieckie Centrum Lotnictwa (DRL). Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki przyznało Alstomowi nagrodę za start tej inicjatywy.

- W przyszłości zautomatyzowane pociągi zoptymalizują regionalne operacje kolejowe, zmniejszą zużycie energii i zwiększą komfort jazdy. W ten sposób wysoko zautomatyzowana jazda przyczyni się w decydujący sposób do ochrony klimatu i przyczyni się do rozwoju nowoczesnego, atrakcyjnego systemu kolejowego. Po opracowaniu i pomyślnym przetestowaniu pierwszego na świecie pociągu na wodór Coradia iLint, Alstom po raz kolejny jest na czele innowacyjnych zmian w transporcie kolejowym wraz z pilotażem pociągów regionalnych w trybie autonomicznym - mówi Jörg Nikutta, dyrektor zarządzający Alstom w Niemczech i Austrii cytowany w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony